top of page

Powell'ın faiz duraklatma tahminlerini küçümsemesiyle Asya dövizi sessizleşti, dolar güçlü

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü yatay-düşük aralığında hareket ederken, Fed yetkililerinin yatırımcıların faiz artırımının devam etmeyeceği yönündeki beklentilerini yeniden değerlendirdiğini açıklamasıyla dolar son kazançlarını korudu.

Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler, Ekim ayına ilişkin bir dizi zayıf verinin ardından Asya'ya yönelik hissiyatı da olumsuz etkiledi. Veriler, Pekin'den daha fazla teşvik önlemi alınacağı yönündeki umutları artırırken, %0,1 düşüşle haftayı sessiz bir kapanışa doğru yönelen yuandaki zayıflığın devam ettiğine işaret etti .

Dolar karşısında 151 seviyesini aşan Japon yenindeki kayıplar , trader'ları Japon yetkililerin döviz piyasalarına herhangi bir müdahalesi konusunda gergin hale getirdi. Merkez bankasının ultra güvercin politikasını sonlandırmaya yönelik çok az plan sinyali vermesiyle birlikte, yen üzerindeki en büyük ağırlık, güvercin Japonya Bankası oldu.

Asya para birimleri de Cuma günü çok az hareket etti ve Avustralya doları %0,1 kayıp yaşadı. Avustralya Merkez Bankası, üç aylık para politikası incelemesinde enflasyonda daha fazla yukarı yönlü potansiyel işaret etti ve bu hafta başlarında yapılan faiz artırımının ardından yaptığı yorumları yineledi.

Ancak Avustralya Doları, RBA'nın biraz güvercin bir ton sergilemesinin ardından bu hafta %2'nin üzerinde kayıp yaşayacaktı.

Güney Kore wonu %0,2 yükselirken, Hindistan rupisi rekor düşük seviyelere yakın seyrederken, rupideki keskin kayıplar petrol fiyatlarındaki sert düşüşler nedeniyle bir miktar hafifledi.

Güneydoğu Asya'da Singapur doları yatay işlem görürken Malezya ringgiti %0,6'nın üzerinde değer kaybetti.

Dolar güçlü, Powell'ın konuşmasının ardından haftalık yükselişe hazırlanıyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Cuma günü Asya ticaretinde çok az hareket etti, ancak Fed yetkililerinin bir dizi şahin yorumunun ardından bu hafta yaklaşık %0,8 artış kaydetmesi bekleniyor.

Başkan Jerome Powell Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed'in para politikasının yeterince kısıtlayıcı kaldığı konusunda hâlâ ikna olmadığını söyledi ve bankanın gerekirse faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduğu konusunda uyardı.

Onun yorumları, diğer Fed yetkililerinin de benzer bir söylem sergilemeleri ve piyasaların Fed'in faiz artırımına gittiği yönündeki beklentileri yeniden değerlendirdiğini görmelerinin ardından geldi. ABD ekonomisindeki yapışkan enflasyon ve dayanıklılığın önümüzdeki aylarda Fed'i şahin bir tavırla sürdürmesi bekleniyor.

Geçen hafta yatırımcıların Powell'ın toplantıdaki yorumlarını daha az şahin olarak yorumlamasının ardından Fed'in faiz artırımlarının sona ereceğine dair beklentiler alevlenmişti. Bu iddiaların büyük bir kısmı devam ederken, piyasalar artık bankanın 2024'te faiz oranlarını geniş bir oranda düşüreceğine dair güvenini yitirdi .

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldıkça, ABD faiz oranlarının uzun süre yüksek kalması Asya para birimleri için olumsuz bir işaret.

ABD Hazine tahvili getirileri de gece ticaretinde yükseldi ve bölgesel piyasalar üzerindeki baskıyı daha da artırdı.
4 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page