top of page

Powell’ın faizle ilgili sözlerinin ardından altın fiyatları sert düşüş yaşadı


ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın, enflasyondaki son yükselişin faiz oranlarının başlangıçta beklenenden daha fazla artmasına neden olabileceğini belirtmesiyle bir ay içindeki en kötü düşüşünü kaydettikten sonra altın fiyatları, Çarşamba günü yatay seyretti.

Bu durum sarı metalin son dönemdeki kazançlarının neredeyse tamamını geri vermesine ve en son Aralık ayı sonlarında görülen seviyelerin yakınına düşmesine neden oldu. Altın fiyatları Salı günü de son bir ayın en kötü gününü yaşadı ve yaklaşık %2 düştü.

Altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.816,25 dolara gerilerken spot altın, 1.813,39 dolarda yatay seyretti.

Powell Kongre önünde verdiği ifadede son verilerin, enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek kalmaya devam ettiğini gösterdiğini ve Fed'in daha fazla ve daha sert faiz artışları yapmasına neden olabileceğini söyledi.

Bankanın, Mart ayında daha sert bir artış temposuna dönebileceği konusunda uyarıda bulunurken yatırımcıların çoğunluğu, bu ayın ilerleyen günlerinde 50 baz puanlık (bps) bir artışı fiyatlamaya başladı.

Yükselen faiz oranları, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırarak metal piyasaları üzerinde ağır bir yük oluşturuyor. Kısa vadeli Hazine tahvillerinin getirilerindeki artış da bu eğilimi destekledi.

Bu hafta gözler, bankanın ABD ekonomisine ilişkin algısı hakkında daha derin bilgi edinmeyi sağlayabilecek ve gün içinde açıklanacak olan Fed'in Bej Kitap raporunda. Tarım dışı istihdam için Şubat ayı verileri Cuma günü açıklanacak ve iş gücü piyasasında devam eden güçlenme işaretleri, Fed'e faiz artırımına devam etmek için daha fazla ekonomik alan sağlayacak.

Diğer değerli metaller, bir önceki seanstaki ciddi kayıpların ardından Çarşamba günü geriledi. Gümüş %0,5 düşüşle 19,102 dolara gerilerken platin yatay seyrederek 934,45 dolar oldu.

Dolar, para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında güçlendi ve son üç ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bir önceki seansta %2,6 düştükten sonra Çin'den gelen karışık ticaret verilerinin, Fed korkularıyla birleşmesiyle toparlandı.

Bakır yaklaşık %0,5 artışla 3,9852 dolar oldu.

Salı günü açıklanan veriler, Çin'in Şubat ayında rekor yükseklikte ticaret fazlası kaydettiğini gösterirken ithalat, beklenenden çok daha fazla daraldı – bu da dünyanın en büyük emtia ithalatçısında talebin, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasına rağmen zayıf kaldığını gösterdi.

Zayıf Çin talebi beklentisi, artan faiz oranları altında potansiyel bir resesyon korkusuyla birleşince bakır fiyatlarının görünümü üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page