top of page

Powell’ın konuşması, Brezilya’da tutuklamalar, petrol piyasaları – Piyasalarda neler oluyor?


Fed Başkanı Jerome Powell, bu yıl daha küçük faiz artışlarına açık olunduğuna dair artan işaretlerin ortasında konuşmaya hazırlanıyor. Brezilya, hafta sonunda geçen yılki başkanlık seçimlerini iptal etmeye yönelik başarısız girişimlerinin ardından Jair Bolsonaro'nun yüzlerce takipçisini daha tutukladı. Hisse senetleri, Jefferies ve TSMC'den gelen ve hayal kırıklığı yaratan bazı güncellemelerin ardından baskı altındaki finans ve çip üreticileriyle birlikte daha düşük seviyelerde açılmaya hazırlanıyor. Petrol fiyatları ise ABD stok verileri ve hükümetin petrol piyasasına ilişkin son güncellemesi öncesinde düşüşte.


10 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:


1. Powell, daha küçük faiz artışları umudunun arttığı bir ortamda konuşacak


Fed Başkanı Jerome Powell, gün geçtikçe destekçi kazanan bir fikre destek verme şansını yakaladı: Fed'in bir sonraki faiz artışının, yalnızca 25 baz puan olması gerektiği fikri.


San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Pazartesi günü Wall Street Journal'da katıldığı bir etkinlikte, aşırı ısınan iş gücü piyasasının, biraz yavaşlamaya başladığına dair işaretler nedeniyle Fed'in, 2008 krizinden bu yana kullanmayı tercih ettiği daha küçük adımlara geri dönmek için ortam olduğunu söyledi.


Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Pazartesi günü yaptığı ayrı bir konuşmada daha şahin bir ton takınarak Fed fon faizinin, ikinci çeyrekte %5,25'e çıkması ve ardından "uzun bir süre" daha bu seviyede kalması gerektiğini söylemişti.


Powell'ın, İngiltere ve Japonya Merkez Bankaları (BoE ve BoJ) Başkanları ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel'in de katılacağı konferansta yapacağı konuşmanın saati, TSİ 17.00 olarak belirlendi.


2. Brezilya, Bolsonarista isyancılarına yönelik baskıyı artırıyor


Brezilya polisi, Pazar günü başkent Brasília'da hükümet bölgesini basma girişiminde bulunan, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun yüzlerce destekçisini daha gözaltına aldı.


1985'te demokratik yönetime dönülmesinden bu yana ülkede yaşanan en kötü şiddet olaylarının ardından şu ana kadar 1.500'den fazla kişi tutuklandı. Brasília eyaletinin valisi, olayları önleyemediği için görevden alındı.


Bir hafta kadar önce Devlet Başkanı olarak göreve başlayan Luiz Inácio 'Lula' da Silva, sosyal medyada bu tür eylemleri hâlâ teşvik ettiğini söylediği sağcı selefine yönelik eleştirilerini yineledi. Yetkililer halihazırda anti-demokratik içerik yaymakla suçladıkları birçok sosyal medya profilini kapatmış durumda.


Brezilya varlıkları, Lula'nın düzeni nispeten hızlı bir şekilde yeniden tesis edebileceği varsayımıyla, Pazartesi günü nispeten iyi bir performans sergiledi. Bovespa endeksi küçük bir kazanç elde ederken real, ufak düşüşler yaşadı.


3. Hisse senetleri düşüşle açılacak; Jefferies'in hayal kırıklığı, Wall Street'i odak noktası haline getirdi


ABD borsaları, Pazartesi günkü dönüşün ardından ana nakit endekslerinin karışık bir seyir izlemesi ile düşüşle açılacak. Fed'den Bostic ve Daly'nin yorumları, merkez bankasının sıkılaştırma döngüsünü durdurmak için acele etmediğini hatırlattı.


Dow Jones %0,3 düşerken S&P 500 ve Nasdaq 100 yaklaşık %0,2 değer kaybetti.


Jefferies'in, yılın son çeyreğinde anlaşma yapma faaliyetlerinde bir düşüş olduğunu bildirmesinin ardından Wall Street'in önemli şirketlerinin odak noktası olması muhtemel. Ayrıca iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalabileceği uyarısından sadece günler sonra, dördüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Bed Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY) da ilgi çekecek. Virgin Orbit (NASDAQ:VORB) de İngiltere'den ilk fırlatma girişiminin başarısız olmasının ardından baskı altında.


Buna karşın petrol tankeri şirketi Frontline'ın (NYSE:FRO), rakibi Euronav (NYSE:EURN) için tartışmalı devralma işleminden vazgeçmesinin ardından %20 civarında bir yükselişle açılması bekleniyor.


4. TSMC satış tahminlerini ıskaladı, ikame korkusu diğer çip üreticilerini vurdu


Bloomberg'in bildirdiğine göre Apple (NASDAQ:AAPL), Broadcom'un hücresel modem çiplerini, 2025 yılına kadar şirket içi bir tasarımla değiştirmeyi planlıyor. Haberin ardından çip üretimi sektöründe de hareketlilik başladı.


Haber, Broadcom'un (NASDAQ:AVGO) Pazartesi günkü kayıplarını artırmasına neden oldu ve Apple'ın, diğer tedarikçilerden gelen girdileri ne kadar ikame edebileceğine dair şüpheleri artırdı.


Ayrıca dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing (NYSE:TSM), dördüncü çeyrekte gelirinin, beklentilerin yaklaşık %2 altında kaldığını söyledi. Şirket, birçok etkenin yanında Kasım ve Aralık aylarında Çin'in Zhengzhou kentindeki Foxconn'un (TW:2354) iPhone fabrikasında meydana gelen aksaklıklardan da etkilendi.


Rapor ayrıca geçen hafta Samsung'dan (KS:005930) gelen zayıf sonuçların ardından yarı iletken döngüsünün değişmekte olduğuna dair korkuları arttırdı.


5. Petrol fiyatları STEO ve API verileri öncesinde pek değişmedi


Pazartesi günü dünyanın en büyük ithalatçısı Çin'den gelen bazı agresif alım sinyallerinin üzerine Hindistan'dan gelen ve yakıt talebinin güçlü olduğunu gösteren veriler, ham petrol fiyatlarını destekledi. Fiyatlar, hafta başındaki yükselişinin ardından sakin seyretti.


WTI vadeli işlemleri %0,6 artışla 75,05 dolardan işlem görürken Brent %0,4 artarak 79,98 dolardan alıcı buldu. Uluslararası gösterge, 80 dolar seviyesinin üzerinde tutunmakta zorlandı.


Amerikan Petrol Enstitüsü (API), seansın ilerleyen saatlerinde haftalık stok verilerini açıklayacak, ABD hükümeti ise son Kısa Vadeli Enerji Görünümü (STEO) verilerini yayımlayacak. ABD piyasası, Stratejik Petrol Rezervi'nin ne kadar hızlı ve hangi fiyattan yeniden doldurulabileceğine dair belirsizliğin gölgesinde. Şu ana kadar satıcılar, hükümetin 70 dolar civarındaki teklif seviyesine inmeyi reddediyor.

15 görüntüleme0 yorum
bottom of page