top of page

Powell’ın sunumu öncesi metal piyasaları sakin


Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı sunum öncesinde piyasaların sakinleşmesiyle, altın fiyatları Salı günü dar bir aralıkta seyrederken bakır fiyatları, Çin ticaret verilerinin beklentisiyle sabit kaldı.

Powell, TSİ 18.00’de Kongre önünde sunuma hazırlanıyor ve muhtemelen önümüzdeki aylarda faiz oranlarının izleyeceği yolu, ana hatlarıyla açıklayacak. Ancak piyasalar; enflasyon Ocak ayında beklenmedik bir şekilde yükselirken diğer ekonomik göstergelerin, ABD ekonomisinin soğumakta olduğunu göstermesi nedeniyle Fed Başkanı'nın nasıl bir ton belirleyeceğinden emin değil.

Faizlerin daha erken zirve yapacağına dair beklentiler, altın fiyatlarının, önceki hafta boyunca güçlü bir toparlanma kaydetmesini sağladı. Sarı metal ayrıca ABD’nin getiri eğrisindeki tersine dönüşün derinleşmesiyle birlikte resesyon sinyallerinin yanıp söndüğü bir zamanda bir miktar güvenli liman talebi gördü.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.844,49 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, %0,1 düşüşle 1.849,95 dolara indi. Her iki enstrüman da Pazartesi günü %0,3 düştü.

Yükselen faiz oranları, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı için bu, altın adına kötü bir işaret. Ancak ABD'de ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretler, Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için yeterli ekonomik alana sahip olmadığına dair bazı spekülasyonlara yol açtı.

Yine de daha yüksek faiz oranları beklentisi, altın fiyatlarının Ocak ayında ulaştığı en yüksek seviyelerden sert bir şekilde düşmesine neden oldu.

Diğer değerli metaller Salı günü hafif düşüş yaşadı. Platin %0,1 düşüşle 980 dolara gerilerken gümüş %0,1 düşerek 21,122 dolara indi.

Dolarda görülen zayıflık metal piyasalarındaki kayıpların sınırlanmasına yardımcı oldu. ABD Hazine tahvil getirileri de son dönemdeki zirvelerinden geriledi.

Bu hafta ayrıca Şubat ayına ilişkin tarım dışı istihdam verilerine odaklanılacak ve istihdam piyasasındaki herhangi bir güçlenme işareti, Fed'e faiz artırımına devam etmek için alan sağlayacak.

Endüstriyel metaller arasında bakır, Pazartesi günü oldukça dalgalı bir seansı pozitif bölgede tamamladıktan sonra değişmedi. Bakır bir önceki seansta %0,7 yükseldikten sonra %0,1 düşerek 4,0728 dolara düştü.

Kırmızı metal başlangıçta Çin'den beklenenden daha düşük bir GSYİH görünümü nedeniyle sert bir darbe aldı. Ancak dünyanın geri kalanında bazı ekonomik esneklik işaretleri, yatırımcıların Çin’den gelen zayıf talep ipuçlarını görmezden gelmelerine yardımcı oldu.

Şimdi gözler, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ticaret verileri̇ başra olmak üzere Çin'den gelecek verilere çevrildi.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page