top of page

Powell Faiz Oranı Artışları Konusunda Sert Görüşmeler Yaparken Asya Döviz Kayıyor

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü Federal Rezerv'in şahin yorumlarının ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını göstermesiyle düştü, Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler de bölgeye yönelik hissiyatı düşürdü.
Çin yuanı %0,2 düştü ve özel bir anketin ülkenin hizmet sektörünün COVID bağlantılı kesintilerin devam etmesi nedeniyle Ekim ayında beklenenden daha fazla küçüldüğünü göstermesinin ardından 15 yılın en düşük seviyesine yakın işlem gördü .
Veriler ayrıca Çin'in COVID bağlantılı karantinaları geri ölçeklendirme planlarına ilişkin spekülasyonları da soğuttu. Çin'in yeniden açılma ihtimali, sosyal medyada dolaşan söylentiler tarafından körüklendi ve ülkenin bölge için önemli bir ticaret hedefi olarak statüsü göz önüne alındığında, bu hafta Asya para birimlerini destekledi.
Ancak hükümet yetkilileri, ülkenin sıfır COVID politikasını Mart 2023'e kadar aşamalı olarak kaldıracağına dair sosyal medya söylentileri hakkında yorum yapmadı.
Daha geniş Asya para birimleri düştü, Tayland Bahtı ve Malezya ringgiti yaklaşık %0,2 kaybetti. Japon yeni tatil nedeniyle zayıflayan ticarette %0.4 yükseldi.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Federal Rezerv'in Çarşamba günü faiz oranlarını beklendiği gibi 75 baz puan (bps) artırmasının ardından %0.5 yükseldi .
Fed Başkanı Jerome Powell , bankanın faiz artırımlarını durdurmayı planladığı yönündeki tüm spekülasyonları reddetti ve Fed'in faiz oranlarını başlangıçta düşünülenden daha uzun süre artırmaya hazır olduğunu söyledi. Powell, şu anda 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesinde olan ABD oranlarının da inatla yüksek enflasyon nedeniyle başlangıçta düşünülenden çok daha yüksek bir seviyeye ulaşacağını söyledi .
Fed Başkanı ayrıca ileriye dönük daha küçük faiz artırımları olasılığını artırırken, riske dayalı piyasaların çoğu, onun aksi halde şahin duruşuyla düştü. Yine de, trader'ların çoğu şimdi Aralık'ta 50 baz puanlık bir artış fiyatlıyor .
Hindistan rupisi , Hindistan Merkez Bankası'nın ülkedeki yüksek enflasyonu ele almayı amaçlayan döngü dışı bir toplantı başlatmasının ardından rekor düşük seviyelerinde gezinerek %0,2 düştü . Piyasalar genel olarak bankanın faiz oranlarını 3-½ yılın en yüksek seviyesinde tutmasını beklerken, bankanın önümüzdeki aylarda beklenenden daha yüksek bir enflasyona işaret etmesi muhtemel.
Antipodean para birimleri arasında Avustralya doları , %0,3'lük bir artışla trendi destekledi. Perşembe günü yayınlanan veriler, Avustralya'nın ticaret fazlasının büyük ölçüde güçlü yakıt ihracatının desteğiyle Eylül ayında beklenenden çok daha fazla arttığını gösterdi.
Güçlü verilerin, Merkez Bankası'na faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla ekonomik alan sağlaması muhtemeldir.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page