top of page

Rafineriler başka ürünler üretmeye devam ettikçe ABD benzin fiyatları düşmeye devam edecek

Analistlere ve tüccarlara göre, ABD rafinerileri düşük dizel ve kalorifer yakıtı stoklarını yeniden inşa etmek için aşırı yakıt ürettiğinden, toptan benzin fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşmeye devam etmesi bekleniyor .
Jet yakıtını da içeren ABD distilat ürünleri stokları, on yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyelerinde. Bu ürünleri üretme marjları, Avrupa ve diğer yerlerden gelen yoğun talep ve bu talebi karşılayacak arıtma kapasitesi eksikliği nedeniyle yüksek kalmıştır.
Benzin talebi de yüksekti, ancak şimdi ABD'de sürüş sezonunun sona ermesiyle azalıyor. ABD'li bağımsız rafineriler bu yılın başlarında, düşük orta distilat stoklarını yenilemek için benzin talebi düşse bile yüksek oranlarda çalışmaya devam edeceklerini belirtmişlerdi.
Uluslararası Enerji Ajansı'ndan alınan verilere göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nde sanayi tarafından tutulan orta distilat stokları, Haziran ayında Şubat ayına göre %2,5 düşüşle 483,6 milyon varile ulaştı.
ABD benzin stokları kabaca beş yıllık ortalamalarla uyumludur, ancak rafinerilerin işleme karışımını ancak bu kadar değiştirebildikleri için artması bekleniyor. Benzin çatlak marjı - benzin üretiminden elde edilen marjlar - Çarşamba günü 14.59 $, Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye düştü ve Haziran başında ulaşılan 61.95 $ 'dan düştü.
Benzin üretimi tarihsel olarak daha karlı, ancak küresel distilat yakıt kıtlığı nedeniyle ısıtma yağı marjları arttı. Bu yayılma şu anda 63.20 dolarda, bu yazın başlarında ulaşılan rekor seviyeye yakın.
Rafineri danışmanı John Auers, "Rafinerciler şu anda benzin yapmak istemiyorlar, ancak dizelle birlikte benzin yapmak zorunda kalıyorlar, bu yüzden aşırı benzin üretiyorlar" dedi.
ABD Enerji Bilgi İdaresi'ne göre, rafineriler şu anda beş yıllık ortalamaya uygun olarak yaklaşık %93 kapasiteyle çalışıyor. Bir varil petrol, dizelin kabaca iki katı kadar benzin üretir.
RBC, ABD benzinine olan talebin bu yıl şimdiye kadar %4,4 düştüğünü tahmin ediyor.
Amerikan Otomotiv Birliği'ne göre, perakende benzin fiyatı şu anda galon başına 5.02$'lık tarihi bir zirveden 11 hafta üst üste düşüşle 3.764$'da.

Avrupa , kıtanın büyük ölçüde Rusya'dan tedarik ettiği doğal gaza ihtiyaç duyduğundan, bu ürünlerin işlenmesi için yeterli damıtık üretmeye devam edemeyebilir . Moskova, Avrupa'ya gaz ihracatının çoğunu kesti.
Auers, Atlantik Havzası'na yakıt satan rafinerilerin, Avrupa'daki rafinaj faaliyeti eksikliğini telafi etmek için damıtık üretmeye devam etmeleri için teşvik edileceğini söyledi.


5 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page