top of page

Rekor ABD ham petrol ihracatı, artan şist üretimi Houston'a petrol akışını artırıyor

ABD'nin en iyi kaya gazı sahasından Houston'a giden yarı boş olan petrol boru hatları, artan üretim Corpus Christi'deki ana güney Teksas ihracat merkezine giden hatlardaki alanın çoğunu emdiğinden, yeniden doluyor.

ABD ham petrol ihracatı, Çin'deki talebin toparlanması ve ABD petrolü için rekabetçi fiyatlandırmanın etkisiyle Mart ayında günde yaklaşık 4,5 milyon varil (bpd) ile rekor seviyeye tırmandı. Avrupa Birliği ve İngiltere'nin Rusya'nın ham petrol alımlarına yönelik yaptırımları da talebi artırdı.

Analistler, petrolü Batı Teksas'taki Permiyen havzasından Corpus Christi'ye taşıyan boru hatlarının %90'dan fazlasının dolu olduğunu ve alıcıların hafif, tatlı petrolü kaparak nakliyecileri alternatif yollar aramaya teşvik ettiğini söyledi.

Kapasite artışı Corpus Christi'yi ana ihracat merkezi haline getirmeden önce, daha önce ABD'nin en büyük ihracat merkezi olan Houston'ın bol bol yeri var. Araştırmacı East Daley Capital'e göre, boru hattı kullanımı bir önceki yıldaki %49'dan 2022'de ortalama %57'ye yükseldi.

Bu, Permiyen havzasından yeni üretimin Houston'a akmasının yolunu açıyor.

Enerji boru hattı araştırmacısı East Daley Capital'in direktörü AJ O'Donnell, "Bu varillerin Corpus Christi'de ortaya çıkmasını beklemiyoruz" dedi.

İHRACAT TERMİNALLERİ

RBN Energy'nin haftalık Crude Voyager raporuna göre Corpus Christi'den yapılan ham ihracat hacimleri, dört yıl önceki %28'den 2022'deki tüm ABD petrol ihracatının yaklaşık %60'ını oluşturdu. Aynı dönemde Houston'ın payı %33'ten %22'ye düştü.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ne göre, bu ayki Permiyen üretiminin günde 5,7 milyon varil ile Kanada'nın geçen yılki ortalama günlük ham petrol üretimini geçerek rekor seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor. Toplam ABD petrol üretiminin, artan talep ve fiyatlar nedeniyle bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan günde 12,53 milyon varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

Analistler, Exxon'un (NYSE: XOM ) Beaumont rafinerisinde sıkışıklığı azaltmak için Houston gemi kanalını genişletme planlarının ve günde 250.000 varil kapasite artışının Houston'a olan akışı artırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Houston çevresinde önerilen petrol ihracat terminallerinin gelecekteki akışlara katkıda bulunacağını da sözlerine eklediler.

Bu on yılda ABD Körfez Kıyısı için planlanan dört ham petrol ihracat terminalinden ikisi Freeport'un dışında, Houston'ın yaklaşık 60 mil (96.56 km) güneyinde ve üçüncüsü Houston'ın doğusunda.

GENİŞLETİLECEK FARKLAR

Wood Mackenzie danışmanlık şirketinde araştırma yöneticisi olan John Trischan, "Bu yıl ve sonraki dönemde, Permian-Houston boru hattı kullanımının nispeten güçlü bir büyüme kaydetmesini ve Houston ile Corpus Christi bağlantılı koridorlar arasındaki son kullanım farkını kısmen kapatmasını bekliyoruz" dedi.

Nakliyeciler varilleri bölgeden çıkarmak için daha fazla ödemeye istekli olduğundan, Houston'a artan akış, Doğu Houston'daki teslimat noktasındaki hafif, tatlı West Texas Intermediate ham petrolün (WTI) fiyatındaki farkı Permiyen'deki Midland'daki fiyatla karşılaştırıldığında artıracak. Analistler, ihracat için havza ve kıyıya gittiğini söyledi.


East Daley'den O'Donnell'in tahminine göre, MEH olarak da bilinen East Houston'daki WTI'nin yıl sonuna kadar Midland'daki WTI'den varil başına yaklaşık 1$ daha yüksek işlem görmesi bekleniyor. Fark Perşembe günü 35 sentti.

Petrol boru hattı şirketleri kapasitelerini Corpus Christi'ye genişletmeyi teklif ediyor. Enbridge (NYSE: ENB ), günde 900.000 varil kapasiteli Gray Oak boru hattına günde 200.000 varillik bir genişleme ve daha sonra Houston'a bir uzantı eklemeyi düşünüyor.



20 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page