top of page

Rus rublesi dolar karşısında 94'ü geçerek 16 ayın en düşük seviyesine geriledi

Rus rublesi, siyasi risk, düşen petrol fiyatları ve maliye bakanlığının bu ay döviz alımlarına geçebileceği endişelerinin baskısı ile Çarşamba günü dolar karşısında %2'nin üzerinde düşerek 16 ayın en düşük seviyesi olan 94'ü gördü.

1609 GMT'de ruble dolar karşısında %2 zayıflayarak 94,16'ya ulaştı ve daha önce 28 Mart 2022'den bu yana en zayıf noktası olan 94,32'ye ulaştı.

Euro karşısında %1,8 kayıpla 103,00'te işlem gördü, yine 16 ayın en düşük seviyesi ve yuan karşısında %1,8 düşüşle 13,07'ye geriledi.

Rusya'nın ana ihracatı için küresel bir ölçüt olan Brent ham petrolü %2,2 düşüşle varil başına 83,03 dolarla 17 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 85,99 dolardan geriledi.

Moskova'nın iş bölgesinde üç Rus bakanlığının bulunduğu çok katlı bir binaya Salı günü üç gün içinde ikinci kez insansız hava aracı çarptı ve şirketler çalışanlarının güvenliğini düşünmeye zorladı.

Ruble ayrıca, maliye bakanlığının Rusya'nın enerji ihracatı gelirlerindeki açıkları kapatmak için bu ay döviz satışlarına mı devam edeceği yoksa alımlara mı geçeceği konusundaki piyasa belirsizliğinden de zarar gördü.

Reuters tarafından ankete katılan analistler net bir fikir birliği vermedi. Bakanlık, Perşembe günü aylık müdahale planını piyasaya bildirecek.

Bank St Petersburg analistleri, "Petrol fiyatlarındaki artış, zayıflayan ruble ile birleştiğinde, bize bütçe kuralı kapsamında yuan alımlarının başlama ihtimalini hatırlatıyor" dedi.

Rusya, "düşmanca olmayan" Batı para birimleri yerine Çin'in yuanını satarak Ocak ayında döviz müdahalelerine yeniden başladı .

Rus hisse senedi endeksleri karışıktı.

Dolar cinsinden RTS endeksi %1,5 düşüşle 1.040,2 puan oldu. Bir önceki seansta Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgalinden bu yana en güçlü seviyesini gören ruble bazlı MOEX Rus endeksi, %0,4 artışla 3.106,5 puan oldu.


Sinara Yatırım Bankası bir notta MOEX'in anormal derecede yüksek olduğunu söyledi. Endeks, jeopolitik nedeniyle 2021'in sonlarında görülen 4.000 puanın üzerindeki rekor seviyelerin oldukça altında kalmaya devam ediyor.

Sinara, "Perakende yatırımcıların coşkusu bugün hem temettü yeniden yatırımı hem de zayıflayan ruble nedeniyle devam edebilir. Ancak artan riskler nedeniyle uzun vadeli büyüme perspektifleri şüpheli" dedi.8 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page