top of page
  • Yazarın fotoğrafı

Russell: Kolon-Koklaşabilir taş kömürü, Çin yeniden açılırken termaldeki farkı daraltıyor

LAUNCESTON, Avustralya (Reuters) - Çin'in Avustralya'dan ithalat yasağını yeniden açması ve sona erdirmesi, çelik üretiminin önemli bir bileşeni olan koklaşabilir taş kömürü için bir ralliye güç verdiği için, Asya'da yüksek kaliteli termal kömürün koklaşabilir taş kömürü üzerindeki primi daralıyor.

Avustralya koklaşabilir taş kömürü fiyatına bağlı Singapur'da işlem gören vadeli işlemler, geçen yılın sonundan bu yana %21 artışla ve geçen yılın Ağustos ayındaki 13 ayın en düşük seviyesi olan 203$'dan %56 yükselerek Pazartesi günü ton başına 315.67$'dan kapandı.

Bu arada, Avustralya'da yüksek kaliteli Newcastle termal kömürünün fiyatıyla bağlantılı vadeli işlemler, Pazartesi günü geçen yılın sonuna göre %13 düşüşle ve geçen yılın Eylül ayında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 457,80$'ın %23 altında, ton başına 350,95$'dan kapandı.

Newcastle termal kömür vadeli işlemleri, geçen yıl 1 Haziran'dan bu yana koklaşabilir taş kömürü sözleşmelerinin üzerinde işlem görüyor - bu, iki sözleşmenin tarihinde daha önce gerçekleşmemiş bir şey.

Ağırlıklı olarak elektrik üretmek için kullanılan termik kömür fiyatlarındaki artış, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından geldi . Moskova, Ukrayna'daki eylemlerini "özel bir operasyon" olarak nitelendiriyor.

Aynı zamanda, küresel ekonomi eş zamanlı olarak bir enerji krizi ve beraberindeki enflasyon artışıyla başa çıkmaya çalışırken, Çin dışındaki çelik üretiminin yumuşamasıyla koklaşabilir taş kömürü fiyatları zayıfladı.

Ancak Çin'in katı sıfır COVID politikasını gevşetme ve bu yıl fiilen terk etme kararından bu yana, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde, özellikle konut ve altyapı inşaatı gibi çelik yoğun sektörlerde piyasa beklentileri bir toparlanma eğilimine girdi.

Bu, hem demir cevheri hem de deniz yoluyla taşınan koklaşabilir taş kömürü ithalatında artışa yol açtı.

Emtia analistleri Kpler'e göre Çin, Kasım ayındaki 2,12 milyon tondan yaklaşık %10 artışla Aralık ayında 2,33 milyon ton deniz yoluyla taşınan koklaşabilir taş kömürü getirdi.

Kpler, Ocak ayı için deniz yoluyla taşınan koklaşabilir taş kömürü ithalatının 2,60 milyon tona çıkarak Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkacağını tahmin ediyor.

AVUSTRALYA İHRACATI

Pekin'in Avustralya'dan kömür ithalatına yönelik resmi olmayan yasağının sona ermesinin, koklaşabilir taş kömürü akışının yeniden başlayacağına dair işaretler olmasına rağmen, Çin'in ithalatında henüz anlamlı bir şekilde görünmediğini belirtmekte fayda var.

Ancak, Çin'in Avustralya'dan yaptığı koklaşabilir taş kömürü ithalatının yakın zamanda yasaktan önceki seviyelere dönmesi pek olası değil. Kısıtlamalar, Pekin, Canberra'nın COVID-19'un kökenlerine ilişkin uluslararası bir soruşturma çağrısı yaptığı için Avustralya'yı cezalandırmaya çalışırken 2020'nin ortalarında getirildi.

Kpler'e göre Avustralya, Ocak ayında Çin'e yaklaşık 92.000 ton kömür ihraç edebilir.

Koklaşabilir taş kömürü için bir diğer yükseliş faktörü, dünyanın bu sınıftaki yakıtın en büyük nakliyecisi olan Avustralya'daki hava durumuyla ilgili bazı aksaklıklardır.

Son haftalardaki şiddetli yağmurlar, Queensland'deki kömür taşıma zincirinde gecikmelere neden oldu. Argus Pazartesi günü, Dalrymple Bay Kömür Terminalinde bekleyen 52 gemiyle limanların dışında gemi kuyruklarının arttığını bildirdi.

Şimdiye kadar Kpler, Ocak ayında Avustralya'nın 9.38 milyon tonluk koklaşabilir taş kömürü ihracatını takip etti. Ay sonundan önce bazı ek kargoların değerlendirilmesi muhtemel olsa da, toplamın Aralık ayındaki 12.57 milyondan aşağı ineceği kesin görünüyor.


Bu, koklaşabilir taş kömürü fiyatlarının toparlanmaya devam etme olasılığını artırırken, kuzey kışı sona erdiğinde termal kömür fiyatları yumuşayabilir.

Ortaya çıkacak bir diğer faktör de piyasanın, oyuncular Rusya'nın kömür, doğal gaz ve ham petrol ihracatındaki yeniden düzenlemeye uyum sağladıkça enerji güvenliği durumunun daha az stresli olacağı görüşünde olmasıdır .10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page