top of page

Rusya'nın olası kesintileri üzerine petrol yükseldi; stoklar yüksek kalıyor


Petrol fiyatları, Rusya'dan düşük ihracat beklentisinin ABD'deki artan stokları dengelemesiyle Cuma günü ikinci seansta kazançlarını artırdı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 66 sent veya %0.8 artışla 0715 GMT itibariyle varil başına 82.87 dolara yükseldi. West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri (WTI) 62 sent veya %0.8 artışla 76.01$'a yükseldi.

Kriterler, Rusya'nın Mart ayında açıkladığı günlük 500.000 varillik üretim kesintisini aşan batı limanlarından petrol ihracatını %25'e kadar azaltma planları üzerine bir önceki oturumu yaklaşık %2 yukarıda tamamladı.

IG'de piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Beklenenden yüksek {{8849|ABD ham petrol stokları, petrol talebi görünümüne meydan okumaya devam ediyor, ancak daha düşük Rusya üretimine yönelik beklentilerin dengeleyici bir etkisi var" dedi.

ABD stokları, Mayıs 2021'den bu yana en yüksek seviyesinde.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden alınan verilere göre, ABD ham petrol stokları 17 Şubat'a kadar olan haftada 7,6 milyon varil artarak yaklaşık 479 milyon varile yükseldi. [ÇED/G]

Petrol fiyatları, doları güçlendirebilecek ve yakıt talebini azaltabilecek artan faiz oranlarına ilişkin endişelerin de sürüklediği bir önceki haftaki yaklaşık %4'lük düşüşün ardından bu hafta biraz daha düşük.

En son ABD Merkez Bankası toplantısının tutanakları, yetkililerin çoğunluğunun enflasyon ve sıkı işgücü piyasası koşulları konusunda şahin tutumunu sürdürdüğünü gösterdi ve bu da daha fazla parasal sıkılaştırmaya işaret ediyor.

Daha fazla faiz artırımı beklentisi , art arda dördüncü kez kazanç elde edeceği belirlenen dolar endeksini destekledi. Endeks şu anda ay için yaklaşık %2,5 arttı. [FRX/]

Sağlam bir dolar, Amerikan Doları cinsinden fiyatlandırılan emtiaları diğer para birimlerini tutanlar için daha pahalı hale getirir.

OANDA analisti Edward Moya, "Haftayı kapatırken odak noktamız bir sonraki enflasyon raporunda ne olacağına ve piyasanın Fed'in daha da fazla sıkılaşması konusunda daha gergin olup olmayacağına odaklanacak" dedi.

4 görüntüleme0 yorum
bottom of page