top of page

Rusya ve Ukrayna Müzakereleri Sürdürmeye Hazırlanırken Altın ve Dolar Düştü

Altın Salı sabahı Asya'da dolar ile birlikte düşüş yaşadı . Tırmanış, Rusya ve Ukrayna'nın Ukrayna'daki anlaşmazlığı çözmek için hafta içinde devam edeceği müzakerelere yönelik umutları dengeledi.
Altın vadeli işlemleri 0,93% düşüşle 01:00 ET (05:00 GMT) itibariyle 1.921.70$'a geriledi. Normalde altına ters hareket eden dolar , Salı günü bir önceki seansta üç haftanın en yüksek seviyesini koruyarak geriledi. Gösterge ABD 10 yıllık notu da üç yılın en yüksek seviyelerine yakındı.
Ukrayna ve Rusya, günün ilerleyen saatlerinde İstanbul'da yüz yüze barış görüşmelerine devam edecek. Ukrayna, görüşmelerdeki en büyük hedefinin 24 Şubat'ta Rus işgali tarafından tetiklenen çatışmalara ateşkes sağlamak olduğunu, ancak ABD'nin bir atılım şüphesiyle katıldıklarını söyledi.
Asya Pasifik'te, Çin'in Hong Kong üzerinden net altın ithalatı, resmi verilere göre, Ay Yeni Yılı tatilleri ve yüksek fiyatlar nedeniyle Şubat 2022'de yaklaşık bir yılın en düşük seviyesi olan %13,7 düşüşle yaklaşık bir yılın en düşük seviyesine geriledi.
Şehir hükümetinin resmi WeChat hesabına göre, Şanghay finans merkezi de 28 Mart için rekor 4.381 asemptomatik COVID-19 vakası ve 96 semptomatik vaka bildirdi. Şehir ayrıca iki aşamalı, dokuz günlük bir kilit altında kalmaya devam ediyor.
İki altın endüstrisi derneği Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sahte metal ticaretini önlemek ve külçe alıcılarının kaynağını takip etmesine izin vermek amacıyla bir külçe altın veri tabanı oluşturmak için madenciler, rafineriler, tüccarlar ve nakliyatçılar ile birlikte çalıştıklarını söyledi.
Diğer değerli metallerde gümüş ve paladyum sırasıyla %0,3 ve %0,4, platin ise %0,1 değer kaybetti.


12 görüntüleme0 yorum
bottom of page