top of page

Rusya’ya fiyat tavanı uygulaması beklentisiyle petrol yükselse de haftayı zararla kapatabilir

Petrol fiyatları, piyasaların Rusya'nın ihracatına sınırlama getirilmesini beklemesiyle Cuma günü yükseldi ancak Çin’in talebine ilişkin endişeler ve şahin bir Fed, ham petrolü haftayı düşüşle kapatmaya yöneltti.

Reuters'in haberine göre G7 üyesi zengin ülkeler, Rusya'nın petrol ihracatına yönelik kısıtlamalar bu ayın sonunda devreye girdiğinde sabit bir fiyat belirleme konusunda anlaştı. Rusya'nın kısıtlamaları kabul eden ülkelere petrol tedarikini durduracağı uyarısında bulunmasından dolayı fiyat tavanının kabul edilmesi durumunda ham petrol arzını daraltması bekleniyor.

Brent Asya'da erken ticarette %0,6 artışla 94,18 dolara yükselirken ABD'nin gösterge petrolü WTI, %0,6 artarak 88,69 dolar oldu. Ancak Brent bu hafta %1 civarında değer kaybederken WTI vadeli işlemleri haftayı yatay kapatmaya hazırlanıyor.

Rusya'nın petrol fiyatlarına getirdiği sınırlamalar, ülkenin Ukrayna'yı işgaline tepki olarak Moskova'nın petrol gelirlerini azaltmayı amaçlıyor. Ancak piyasalar; Rusya'nın başlıca ithalatçıları Çin ve Hindistan'ın, bu kısıtlamalara uyacaklarına dair pek işaret vermemiş olmaları nedeniyle kısıtlamaların etkililiği konusunda şüpheli.

Kısıtlamalar aynı zamanda Rusya'nın batıya yakıt ihracatını da fiilen kesecek ve bunun da önümüzdeki aylarda arzı ciddi şekilde azaltması bekleniyor.

Petrol fiyatları, Çin'in katı COVID-19 politikasını esnetmeyi planladığı söylentileriyle haftaya güçlü başlamıştı. Ancak Pekin'in bu söylentiyi reddetmesinin ardından fiyatlar, kazandıklarının çoğunu geri verdi.

Çin'in bu yılki ekonomik yavaşlamasının merkezinde yer alan katı COVID-19 politikası, ülkedeki ham petrol talebini ciddi ölçüde azalttı.

Ham petrol fiyatları, Fed’in faizleri artırması ve piyasaların beklediğinden daha şahin bir duruş sergilemesinin ardından dolarda yaşanan güçlenmeyle de düşüş gösterdi. Bu gelişme, Fed'in enflasyonla mücadelesinde ABD'nin resesyona girmesi riskini almak istediği yönündeki endişeleri artırdı ki bu da ham petrol talebi için olumsuz bir senaryo.

Petrol fiyatları, bu yıl yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatarak ham petrol talebini olumsuz etkileyeceğine dair artan endişeler nedeniyle sert düşüş yaşadı.

Ancak bu hafta açıklanan veriler, ABD stoklarında hafta bazında beklenenden çok daha büyük bir düşüş olduğunu göstererek dünyanın en büyük ekonomisinde ham petrol talebinin değişmediğine işaret etti.

Ekim ayında günlük 2 milyon varillik bir arz kesintisi açıklayan OPEC, orta ve uzun vadede daha güçlü bir ham petrol talebi beklediğini belirtti. Kartel ayrıca bu hafta yatırımcılara, petrol fiyatlarının istikrara kavuşmasına yardımcı olmaya hazır olduğu konusunda güvence verdi.4 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page