top of page

Scholz, Güney Amerika turunda daha kritik mineralleri güvence altına almak istiyor

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Berlin'in yeşil bir ekonomiye geçişin anahtarı olan kritik minerallere daha fazla erişim sağlanmasına yardımcı olacağını umduğu Güney Amerika gezisi sırasında Pazar günü Şili ile yeni ve genişletilmiş bir emtia ortaklığını duyurdu.

Alman hükümet yetkilileri, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin kısmen kirli madencilik işine duyduğu hoşnutsuzluk ve açık piyasaya olan inanç nedeniyle kritik mineraller yarışında geride kaldığını söylüyor.

Bu, kaynak açısından zengin Güney Amerika'da madencilik sektörüne ve emtia işlemeye büyük yatırımlar yapan Çin'e güvenmeye yol açtı.

Ancak şimdi, kritik minerallere yönelik artan talep ve jeopolitik kaygılar, örneğin alım anlaşmaları, madenlerdeki hisseler veya muhtemelen Almanya'nın kendi işleme kapasitesinin kurulması yoluyla arzı daha iyi güvence altına alma ve çeşitlendirme yönünde bir baskıyı ateşliyor.

Güçlü otomobil endüstrisi ile Almanya, elektrikli araçlar için pil yapmanın ultra hafif metal anahtarı olan lityumu daha fazla güvence altına almaya özellikle dikkat ediyor. Arjantin ve Şili, dünyanın en büyük ultra hafif pil metal hazinesini elinde bulunduran Güney Amerika'nın "lityum üçgeni"nin tepesinde oturuyor.

Onlarca yıllık bir ortaklığın yerini alan yeni Almanya-Şili anlaşması, sektördeki işbirliğini, örneğin yıllık bir ikili forum ve ticareti teşvik eden yatırım garantileri gibi devlet araçları aracılığıyla yoğunlaştırmayı amaçlıyor.

Scholz, madencilikle ilgili - sektörde öfke uyandıran ve projeleri engelleyen - çevresel, işgücü ve sosyal kaygılar göz önüne alındığında, Almanya'nın yüksek standartlarının onu ideal bir ortak haline getirdiğini söyledi.

Scholz, gezisinin ikinci ayağında Şilili mevkidaşı ile Santiago de Chile'de düzenlediği basın toplantısında, "Şili'ye sürdürülebilir bir madencilik sektörü yolunda yardım etmek istiyoruz," dedi.

Örneğin, bu yıl yürürlüğe giren yeni bir yasa, şirketlerin tedarik zincirlerinde yüksek standartların gözetilmesi konusunda ısrar ediyor. Scholz, Almanya'nın da madenciliğin kaynak ülkelerde daha fazla iş yaratmasını sağlamak istediğini söyledi.

Scholz, "Her şeyin topraktan yeni çıkarıldığı şeklinde bir ifade var - ekstraktivizm - ama tüm olan bu olduğunda bu iyi bir şey değil."


"Soru şu: Binlerce olmasa bile yüzlerce iş yaratan ilk işlem turunun (kaynak) ülkelerde gerçekleşmesini sağlayamaz mıyız? Bu aynı zamanda çok fazla nakliye tasarrufu sağlar."

2018'de imzalanan bir Bolivya-Alman lityum ortak girişimi, iki yıl sonra iç siyasi kargaşanın ortasında dağıldı.7 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page