top of page

Sene başından beri yüzde 52 yükselen petrol son 3 yılın zirvesine çıktı!Petrol fiyatlarındaki yükseliş durmuyor. Brent petrol 80,0 dolar seviyesine yaklaşarak 23 Ekim 2018 sonrası en yüksek seviyeye çıkarken ham petrol de 76,0 dolara yaklaşarak 4 Ekim 2018 sonrası zirveyi gördü.

Petrol fiyatları neden yükseliyor?

Pandemi sonrası ekonomik faaliyetlerin artması ve buna bağlı günlük petrol tüketiminin de artması fiyatları destekledi. Vadeli kontratlarda eksilere inerek rekor düşüş yaşayan fiyatlardaki toparlanma hızlandı.

ABD’de stokların azalması da fiyatları yükseltiyor. Son haftada özel sektörün Amerikan Petrol Enstitüsü haftalık ham petrol stokları 6 milyon varil azalırken resmi ham petrol stokları da 3 milyon üzerinde azaldı.

Kasırganın dönemsel etkisi oldu, fakat yükselişin güçlü olduğu döneme denk gelmesi alımları da hızlandırdı.

İngiltere ve Çin’de yaşanan sıkıntılar da fiyatları yükseltiyor. Çin enerji maliyeti yer yer üretime ara verilmesine neden olurken İngiltere de tedarik sorunu ülkede yakıtsız günler yaşanmasına neden oldu.

Brent petrolün sene başından bu yana getirisi %53’e yaklaştı.

Goldman Sachs, yıl sonu beklentisini 80,0 dolardan 90,0 dolara çıkardı.

Petroldeki yükseliş üretici olan Rusya gibi ülkeleri desteklerken Türkiye gibi enflasyon ve kuru yüksek olan ithalatçı ülkeleri ise zorluyor.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page