top of page

Sert düşüşlerin ardından petrol yükselse de haftayı negatif kapataca


Petrol fiyatları bir dizi çalkantılı seansın ardından Cuma günü yükseldi ancak Fed’den gelen şahin sinyaller ile Çin'de artan COVID-19 vakalarının yavaşlayan küresel talebe ilişkin endişeleri artırmasıyla, haftayı düşüşle kapatma yoluna girdi.


St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın, bankanın faizleri en az 150 baz puan daha artırma niyetinde olduğunu ve son artışların enflasyon üzerindeki sınırlı etki gösterdiğini öne sürdüğü şahin yorumlarının ardından Perşembe günü ham petrol piyasalarında düşüş yaşandı. Bu durum; yüksek faiz oranları ve inatçı enflasyon baskısıyla, ABD ekonomisindeki büyümenin önümüzdeki çeyreklerde önemli ölçüde yavaşlayacağına dair korkuları arttırdı.


Londra'da işlem gören Brent %0,7 yükselirken WTI %1 artış yaşadı. Her iki sözleşme de Perşembe günü sırasıyla %3,1 ve %4,1 düşüş yaşadı ve haftayı %6 ve %7 düşüşle kapatacak gibi görünüyor.


Petrol fiyatları, Çin'de COVID-19 vakalarının arttığına dair haberlerin ülkede daha yıkıcı karantina tedbirleri alınma ihtimalini artırmasıyla da geriledi.


Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı, son yedi ayın en kötü dalgasıyla boğuşurken enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ekonomik faaliyetleri daha da kısıtlaması bekleniyor.


Çin'de artan vakalar, ülkenin katı COVID-19 politikasını yakın vadede esneteceği yönündeki umutları ortadan kaldırdı. Bu hafta açıklanan bir dizi zayıf ekonomi verisi de ekonominin, bir dizi karantina ortasında büyümeyi desteklemekte zorlandığını gösterdi.


Çin'de yavaşlayan ham petrol talebi ve artan faiz oranları, bu yıl ham petrol fiyatları üzerindeki en büyük iki baskı unsuru oldu ve fiyatları Nisan ayında ulaşılan 14 yılın en yüksek seviyesinin oldukça altına çekti.


Bu endişeler, bu hafta ham petrol arzında daralma olduğu işaretlerini de büyük ölçüde dengeledi. Çarşamba günü açıklanan veriler, Stratejik Petrol Rezervi'nden 4 milyon varilin üzerinde bir miktar kullanılmasına rağmen ABD'nin ham petrol stoklarında önceki hafta beklenenden çok daha fazla düşüş yaşandığını gösterdi.


OPEC+ tarafından daha önce duyurulan arz kesintisi de kartelin bazı üyelerinin petrol sevkiyatlarını azaltmasıyla bu hafta yürürlüğe girdi.


OPEC ayrıca yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarından kaynaklı potansiyel bir resesyon tehdidini gerekçe göstererek yakın vadede ham petrol talebinin zayıflayacağını tahmin ediyor. Ancak kartel, gerekirse daha fazla arz kesintisiyle ham petrol fiyatlarını desteklemeye hazır olduğunu söyledi.


Batı'nın Rusya'nın petrol ihracatına getirdiği ve bu yılın sonunda yürürlüğe girecek olan yasaklar da arzı daha da daraltarak ham petrol piyasalarını destekleyebilir.

11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page