top of page

Son ABD Enflasyon Verileri Üzerine Altın Düştü

Altın, yatırımcıların en son ABD enflasyon verilerini sindirmesiyle önceki seansta %1 kadar yükseldikten sonra Asya'da Çarşamba sabahı düştü.
Altın vadeli işlemleri Salı günü 1.978.21$'a yakın bir aylık zirveye ulaştıktan sonra, 00:46 ET (4:46 GMT) itibarıyla %0.26 düşüşle 1.970.90$'a geriledi. Normalde altına ters hareket eden dolar Çarşamba günü düştü ancak Mayıs 2020'nin en yüksek seviyeleri yakınında kaldı.
ABD Hazine verimleri Salı günü, sekiz seansta ilk düşüşü için belirlenen 10 yıllık Hazine getirisi ile birlikte geriledi.
Salı günü açıklanan veriler 1981 sonundan bu yana en yüksek ABD enflasyonunu gösterse de , fiyat baskılarının zirve yapmış olabileceğine dair küçük bir umut ışığı vardı.
Veriler, Mart 2022'de tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yıllık bazda %8.5 ve aylık %1.2 arttığını gösterdi . Çekirdek TÜFE yıllık %6.5 ve aylık %0.3 arttı .
Ukrayna'daki savaş, benzin fiyatlarını rekor seviyelere çıkararak ABD Merkez Bankası'nın Mayıs 2022'de faiz oranlarını 50 baz puan artırması için güçlü bir gerekçe oluşturdu.
24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan savaş, sona erme belirtisi göstermiyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de devam etme sözü verdi. ABD'nin de Ukrayna'ya daha fazla silah göndermesi bekleniyor.
Asya Pasifik'te, Yeni Zelanda Rezerv Bankası günün erken saatlerinde politika kararını açıklarken faiz oranını %1,5'e yükseltti, ardından Kanada Bankası günün ilerleyen saatlerinde. Avrupa Merkez Bankası ve Kore Bankası Perşembe günü ilgili kararlarını açıklayacak.
SPDR Gold Trust'ın (P: GLD ) hisseleri Salı günü %0.2 artışla 1.093.10 tona yükseldi.
Diğer değerli metallerde gümüş , ons başına 25.36$'da yatay seyrederken, platin %0.3 ve paladyum %1.1 arttı.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page