top of page

Tüccarlar faiz artırımı tahminlerini değerlendirirken dolar baskı altında kalmaya devam ediyor

ABD enflasyonunun Temmuz ayında beklendiği kadar sıcak olmadığını gösteren ve trader'ları Federal Rezerv'in gelecekteki faiz artırımı beklentilerini geri çevirmeye yönlendiren verilerin bir önceki gün %1'lik bir kaybın ardından Perşembe günü dolar biraz düştü.
Yatırımcılar, Çarşamba günü ABD tüketici fiyatlarının Temmuz ayında değişmediğini gösteren bir raporun ardından Eylül ayında bir araya geldiğinde, Fed'in on yıllardır yüksek olan enflasyonu dizginlemeye yardımcı olmak için faiz oranlarını art arda üçüncü kez 75 baz puan artıracağı ihtimaline dair bahisleri düşürdü.
Dolar, trader'ların enflasyonun zirve yapmış olabileceği ihtimalini hesaba katmak için tahminlerini yeniden ayarlamasıyla raporun ardından beş ayın en büyük düşüşünü kaydetti.
Fed fon vadeli işlem tüccarları şu anda Eylül ayında 50 baz puanlık bir artış için %58 ve 75 baz puanlık bir artış için %42 şansla fiyatlandırıyor.
Doların düşüşü Perşembe gününe kadar devam etti ve seansın başında %0.57'ye kadar düştü, ancak daha sonra bu kayıpların çoğunu geri aldı. Dolar endeksi , 14 Temmuz'daki yirmi yıllık zirvesi olan 109.29'un oldukça gerisindeyken, EDT (1930 GMT) saat 15.30'da 105.1'de %0.114 düştü.
UBS FX stratejisti Vassili Serebriakov, "Zirveyi görmüş olabiliriz, ancak buradan önemli bir dolar zayıflığı beklemek konusunda temkinli olurum." Dedi.
Neel Kashkari Çarşamba günü bir konferansta merkez bankasının enflasyon üzerinde "zafer ilan etmekten çok çok uzak" olduğunu söylerken, önemli ölçüde daha gevşek politika beklentilerini yumuşatmaya çalışan Fed yetkilileri, para birimindeki düşüşü yumuşatmış olabilir.
Perşembe günü yayınlanan veriler, ABD üretici fiyatlarının Temmuz ayında enerji ürünleri maliyetindeki düşüşün etkisiyle beklenmedik bir şekilde düştüğünü ve temel üretici enflasyonunun düşüş eğiliminde olduğunu gösterirken, sıkı seyreden bir işgücü piyasasında işsizlik başvurularının art arda ikinci hafta yükseldiğini gösterdi. .
Olumlu enflasyon verileri, hisse senedi piyasalarının Çarşamba ve Perşembe günü yükselmesine yardımcı oldu, ancak yatırımcılar Fed'in sonraki adımlarını sorgularken ralli fışkırdı.
"Küresel finansal sistemde meydana gelen finansal koşulların gevşemesi, Fed yetkililerinin politika almak istediği yerle uyumlu değil, bu nedenle döviz tüccarları için gerçek şu ki, piyasa hareketlerinde şu anda kısa bir ufuk olabilir" dedi. Corpay'ın baş pazar stratejisti Karl Schamotta.
Euro ve Japon Yeni, Çarşamba günü doların zayıflığından yararlanan para birimleri arasında yer aldı.
Euro en son %0,23 artışla 1,0322 dolardan işlem görürken, yen Çarşamba günü %1'den fazla bir artışın ardından %0,06 düşüşle 132,95 yen oldu.

Sterlin dolar karşısında %0.18 kayıpla 1.2195$'a geriledi ve önceki gün %1'den fazla kazancının bir kısmını geri verdi.11 görüntüleme0 yorum
bottom of page