top of page

TÜFE verileri öncesinde metal piyasaları haftayı pozitif kapatma yolunda


Cuma günü altın ve bakır fiyatları, yatırımcıların ABD enflasyon verileri öncesinde sakinleşmesiyle çok az hareket ederken kırmızı metal, Çin'deki COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesine ilişkin iyimserlikle ikinci haftayı da pozitif bitirmeye yöneldi.


Külçe fiyatları; resesyon korkularından dolayı güvenli liman talebinin kısmen sarı metale dönmesiyle, kayıplarının çoğunu telafi ettikten sonra haftayı bir miktar düşüşle kapatma yolundaydı. Son dönemde dolarda görülen zayıflık da altın fiyatlarına yaradı.


Asya seansında spot altın 1.789,43 dolar civarında seyrederken altın vadeli işlemleri 1.801,25 dolar seviyesinde değişmedi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,4 değer kaybederek 1.765,86 dolara kadar geriledi.


Şimdi gözler günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Kasım ayı ABD üretici fiyat endeksi verilerinde. Verinin bir önceki aya kıyasla daha da yavaşlaması ve artan faiz oranları ile sıkılaşan parasal koşulların, hedeflenen etkiyi yarattığına işaret etmesi bekleniyor.


Ancak enflasyonun ay boyunca sabit kaldığına dair herhangi bir işaret, Fed’in böyle bir senaryoda faizleri uzun süre daha artırma ihtimalinden dolayı piyasalarda daha fazla kaybı tetikleyebilir. Bazı piyasa katılımcıları bu durumun, 2023 yılında bir resesyonu tetikleyebileceği uyarısında bulundu.


ÜFE verisi, daha yakından takip edilen ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan tüketici fiyat endeksinde de benzer bir eğilimin habercisi olabilir.


Artan faiz oranları bu yıl altın fiyatları üzerindeki en büyük baskı kaynağı oldu ve getirisi olmayan varlıkların fırsat maliyeti arttıkça sarı metali yılın zirvelerinden aşağı çekti.


Fed'in 2023'teki faiz artışlarının yönü büyük ölçüde, hâlâ merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde seyreden enflasyona bağlı.


Diğer değerli metaller de Cuma günü çok az hareket etti. Platin vadeli işlemleri %0,1 yükselirken gümüş vadeli işlemleri %0,2 artış yaşadı.


Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları yatay seyretti ancak Çin ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin iyimserlikle, art arda ikinci haftasını da artışla kapatmaya yöneldi.


3,8818 dolar civarında işlem gören bakır vadeli işlemleri, bu haftaya yaklaşık %0,8 artışla nokta koymaya hazırlanıyor.


Kırmızı metal fiyatları, Çin'in bu hafta COVID-19 karşıtı çeşitli hareket kısıtlamalarını ve test zorunluluklarını azalttığını açıklamasından olumlu sinyaller aldı. Piyasalar bu hamlenin dünyanın en büyük bakır ithalatçısında bir toparlanma yaratmasını umuyor.


Ancak ülkenin vaka sayılarındaki rekor artışlarla mücadele etmeye devam ettiği göz önüne alındığında daha geniş çaplı bir yeniden açılma için daha çok zaman gerekebilir.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page