top of page

TÜFE verileri ve merkez bankası toplantıları yaklaşırken altın inç yükseldi

Altın fiyatları Salı günü hafifçe yükseldi, ancak tacirler önemli ABD enflasyon verileri ve bu hafta yapılacak önemli merkez bankası toplantıları öncesinde sıkıntı yaşarken dar bir işlem aralığında kaldı.
Sarı metal, küresel ekonomi ve ABD para politikasına ilişkin karışık ipuçları arasında son üç haftadır işlem aralığından çıkmakta zorlandı.
Şimdi odaklar, haftanın ilerleyen saatlerinde Federal Rezerv faiz kararını büyük ölçüde etkilemesi beklenen ve altının işlem aralığından çıkması için bazı ipuçları sağlayabilecek olan, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon verilerine odaklandı .
Spot altın hafifçe yükselerek ons ​​başına 1.9657.88$'a yükselirken, vadeli altın %0.1 artışla 20:59 ET (00:59 GMT) itibariyle ons başına 1.971.75$'a yükseldi. Her iki enstrüman da son üç haftadır 1.930$ ile 2.000$ arasında işlem gördü.
Fed ve büyük merkez bankaları odakta
Piyasalar Çarşamba günü yapılacak iki günlük Fed toplantısının sonuçlanmasını bekliyordu ve katılımcıların çoğunluğu merkez bankasının faiz artırım döngüsünde bir duraklamaya yöneldi.
Ancak enflasyonun hâlâ Fed'in %2'lik yıllık hedefinin üzerinde seyrediyor olması ve ABD işgücü piyasasının sağlamlığını koruması göz önüne alındığında, yatırımcılar herhangi bir şahin sürprize karşı temkinli olmaya devam ediyor.
Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranı kararları da bu hafta açıklanacak ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesi beklenirken, BOJ'un aşırı gevşek politikasını sürdürmesi bekleniyor.
Yükselen faiz oranları, küresel parasal koşullar sıkılaştıkça sarı metal yeni bir baskıyla karşı karşıya kalırken, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için genellikle kötü işaretler veriyor.
Yine de, ABD dolarındaki gücün son haftalarda altın üzerinde önemli bir ağırlık oluşturduğu göz önüne alındığında, Fed bir duraklama sinyali verirse sarı metal yeniden güçlenebilir .
Bu yıl dünya çapında ekonomik büyümenin de kötüleşmesiyle birlikte altın, 2023'ün ikinci yarısında yenilenen güvenli liman talebini görebilir.
Diğer değerli metaller de Salı günü temkinli bir şekilde yükseldi ancak dar işlem aralıklarında kaldı. Platin vadeli işlemleri %0,2 yükselirken, gümüş %0,4 arttı.
Bakır, talep endişeleriyle mücadele ediyor
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, son altı ayın en düşük seviyesinden anlamlı bir toparlanma kaydetmeye çalışırken düşüş kaydetti.
Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 3,7475 dolara geriledi.
Kırmızı metal, başta ABD ve Çin olmak üzere kötüleşen küresel ekonomik koşullar karşısında talebin kötüleşeceğine dair artan endişelerle hırpalandı.
Çin'in bakır ithalatı bu yıl şimdiye kadar sabit kalsa da, Goldman Sachs analistleri geçtiğimiz günlerde ülkenin gayrimenkul sektöründeki yavaş toparlanmanın kırmızı metal talebini engelleyeceği konusunda uyardı.18 görüntüleme0 yorum

留言


bottom of page