top of page

Türk lirası rekor seviyeye düştü, düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Yatırımcılar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni seçilen hükümetinin daha ortodoks bir para politikasına yönelmesi için pozisyon alırken Türk lirası Çarşamba günü ABD doları karşısında rekor seviyeye geriledi.

Dolar/TL %7,2 artışla 23,0892'den işlem görürken parite bu seansın başlarında, rekor seviye olan 23,2743'ün hemen altında yer aldı.

Erdoğan, hafta sonu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden kısa bir süre sonra Mehmet Şimşek'i maliye bakanı olarak atadı.

Piyasa tarafından bu atama, lirayı keskin bir şekilde düşüren yüksek enflasyon karşısında alışılmışın dışında faiz indirimlerini geride bırakarak daha ortodoks para politikalarına dönüş sinyali olarak algılandı.

Ancak bu durum, liranın aleyhine olacak şekilde enflasyonda ani bir sıçramaya yol açabilir.

Türkiye’nin yıllık enflasyonu, büyük ölçüde hükümetin doğal gazı ücretsiz olarak sağlaması nedeniyle Mayıs ayında %39,59'a düştü. Hükümet mali durumunu yeniden inşa etmeye çalışırken bu politika yakında değişebilir.

Geçen hafta açıklanan veriler, Merkez Bankası net döviz rezervlerinin 26 Mayıs'ta eksi 4,4 milyar dolar ile kayıtlardaki en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliğinin ardından Goldman Sachs, daha önce 22 olan Türk lirası tahminini revize ederek 12 ay içinde dolar karşısında 28 TL’ye varmasını beklediğini açıkladı.

Ancak yatırım bankası, paritenin 28 seviyesine bir yıl önceki tahmininden daha erken ulaşabileceğini düşünüyor.

Çarşamba günü yayımladıkları bir notta banka analistleri, "Bu tahmin enflasyon farklarını ve lira üzerindeki dış baskıları yansıtıyor ve aynı zamanda yumuşak bir değer kaybı hızını varsayıyor. Ancak…kurun 12 aylık tahminimize daha erken ulaşılabileceğini düşünüyoruz." diye yazdı.


14 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page