top of page

Talep görünümünün kötüleşmesi ile petrol fiyatları düştü


Petrol fiyatları Salı günü dalgalı bir ticarette düştü ve bu hafta Çin'den gelen zayıf ekonomik verilerin kötüleşen talebe ilişkin daha fazla endişe yaratmasına rağmen ABD’de daha ufak oranlarda faiz artışları ve sıkılaşan arz beklentisi kayıpları sınırlamaya yardımcı oldu.


Ham petrol piyasaları; majör ithalatçı Çin'de artan COVID-19 vakalarının, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında ham petrol talebine zarar verebilecek daha sıkı karantina tedbirlerine ilişkin endişeleri artırmasının ardından hafta başında düştü.


Salı günü açıklanan veriler, Çin'de sanayi üretimi ve perakende satışların Ekim ayında beklenenden daha kötü performans gösterdiğini ortaya koyarak ülkedeki ekonomik zayıflığın devam ettiğinin habercisi oldu. Çin'deki bir dizi COVID-19 karantinası, ülkedeki ekonomik büyümeyi bu yıl durma noktasına getirerek petrol iştahını ciddi şekilde azalttı.


Londra'da işlem gören Brent petrol vadeli işlemleri, %0,1 artışla 93,28 dolara yükselirken WTI ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 85,78 dolara geriledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) 2022 ve 2023 için talep tahminini düşürmesinin ardından her iki sözleşme de Pazartesi günü %4 civarında değer kaybetti.


OPEC, 2022 küresel petrol talebi tahminini Nisan ayından bu yana beşinci kez düşürdü ve ayrıca yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarından kaynaklı ekonomik olumsuzluklar nedeniyle 2023'te daha zayıf bir talep görüleceğini öne sürdü.


Rapor, Aralık ayında yapılacak yılın son OPEC toplantısından ve kartel tarafından bir süre önce duyurulan üretim kesintisinin yürürlüğe girmesinden önce geldi. Bu hamlenin ham petrol arzını sıkılaştırarak petrol fiyatlarına bir miktar güç sağlaması bekleniyor.


Son dönemde dolarda görülen zayıflık da petrol piyasalarına fayda sağladı. Dolar, ABD enflasyon verilerinin Ekim ayında açık bir şekilde yavaşlama işaretleri göstermesinin ardından yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine geriledi.


Fed’in bazı üyeleri de önümüzdeki aylarda daha ufak faiz artışlarını desteklediklerini dile getirdi; bu da muhtemelen dolar üzerinde baskı oluşturacak ve ham petrol fiyatlarına fayda sağlayacak bir hareket. Piyasalar Fed'in Aralık ayında 50 baz puanlık daha küçük bir faiz artırımına gitmesini %80'in üzerinde olasılıkla fiyatlandırıyor.


Çin'de yavaşlayan büyüme ile dünya genelinde artan faiz oranlarının küresel talep görünümünü aşındırmasıyla, petrol fiyatları bu yıl sert düşüş yaşadı.


Ancak önümüzdeki aylarda, özellikle Avrupa Birliği'nin tüm Rus ham petrol sevkiyatlarını yasaklamaya başlamasıyla birlikte arzın daralmasıyla fiyatlarda bir miktar güçlenme görülebilir.

7 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page