top of page

Talep korkularının arz sıkıntısına ağır basması nedeniyle petrol fiyatları büyük kayıplar yaşıyor

Diğer veriler ABD stoklarında sürekli bir düşüş olduğunu göstermesine rağmen, zayıf ekonomik okumaların talebe ilişkin endişeleri artırmasının ardından petrol fiyatları Çarşamba günü hafif düştü ve keskin kayıplarını sürdürdü.

İsrail-Hamas savaşında gerilimi azaltma ihtimali, çatışmanın Orta Doğu'nun petrol arzını kesintiye uğratacağı yönündeki bahisleri de sekteye uğrattı; zira çok sayıda rapor, İsrail'in Gazze'ye planlı bir kara saldırısını ertelediğini öne sürüyor.

Euro bölgesinden gelen zayıf verilerin bölgedeki kötüleşen ekonomik koşullara işaret etmesi ve bunun da petrol talebini olumsuz etkilemesi nedeniyle ham petrol fiyatları Salı günü yaklaşık %2 düştü.

Zayıf veriler, satın alma yöneticilerinin ABD'den gelen olumlu endeks okumalarını büyük ölçüde gölgede bırakırken, diğer veriler de ABD stoklarının geçtiğimiz hafta muhtemelen daha da daraldığını gösterdi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle varil başına 87,98 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri TSİ 20:58 itibarıyla varil başına %0,2 düşüşle 83,56 dolara geriledi. Her iki sözleşme de iki haftanın en düşük seviyesine yakındı.


14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page