top of page

Tarım dışı bordro verileri belirirken altın fiyatları çok az hareket ediyor

Piyasalar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinden daha fazla ipucu beklerken, ABD faiz oranlarındaki artış korkularının baskısı altında kalan altın fiyatları Cuma günü dar bir aralıkta kaldı.

Sarı metal, Haziran ayı için ABD özel istihdam verilerinin beklenenden güçlü çıkmasının ardından bir önceki seansta keskin bir şekilde düşerek ons ​​başına 1.900$ destek seviyesini bir kez daha test etti .

Okuma, güçlü bir işgücü piyasasına işaret etti ve Fed'in enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmada agresif kalacağına dair endişeleri artırdı. Böyle bir senaryo, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işarettir.

Spot altın ons başına 1.910,54 $'da sabitlenirken, altın vadeli işlemleri 22:41 ET (02:41 GMT) itibariyle ons başına 1.916,00 $'da sabit kaldı. Her iki enstrüman da kırmızıyla üst üste dördüncü haftaya ayarlandı.

ABD'de faiz artırımı korkuları artıyor, tarım dışı istihdam bekleniyor

Perşembe günü açıklanan özel istihdam verileri, işgücü piyasasının güçlü kaldığını gösterdi ve muhtemelen Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinden benzer bir okumanın habercisi oldu.

Perşembe günkü okuma, piyasaların Fed'in bu yıl daha fazla faiz artırımı yapma ihtimalini artırarak fiyatlamaya başladığını gördü ve Fed Fund vadeli fiyatları, piyasaların Temmuz sonunda 25 baz puanlık bir artış için yaklaşık %92 şansla fiyatlandığını gösteriyor.

Artan faiz oranları, yatırımcıların bunun yerine dolar ve ABD tahvilinde pozisyon almayı tercih etmesiyle, sarı metali elde tutmanın fırsat maliyetini yükselterek altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

İşgücü piyasasındaki güç aynı zamanda ABD ekonomisinde bir miktar dirençliliğe işaret ederek altının güvenli liman cazibesini daha da azaltıyor.

Bu yıl ekonomik yavaşlama beklentileri, altın fiyatlarını destekleyen birkaç trend arasında yer aldı ve altının 1.900$ destek seviyesini korumasına büyük ölçüde yardımcı oldu. Sarı metal de yıl için yaklaşık %5 artışla işlem görüyor.

Bakır, büyüme endişelerinden etkilendi, Goldman Sachs talepte toparlanma görüyor

Endüstriyel metallerde bakır fiyatları, piyasaların yükselen faiz oranlarının endüstriyel faaliyeti azaltacağından korkmasıyla geriledi. Kırmızı metal, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'den gelen bir dizi beklenenden daha zayıf ekonomik veriyle de darbe aldı.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 3,7402 dolara geriledi ve art arda üçüncü haftayı kırmızıyla kapatmaya ayarlandı.

Yine de, yatırım bankası Goldman Sachs (NYSE: GS ) yakın tarihli bir notta elektrikli araç kullanımının artmasının sektördeki bakır talebini artırmasının muhtemel olduğunu söyledi.
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page