Tarım dışı istihdam altın yumurtladı.

Altın fiyatları ABD'de tarım dışı istihdam verisinin iki aylık zayıf performansın ardından beklentileri aşmasıyla 2 ayın zirvesine tırmanırken, altın yatırımcılarının faizlerin yakın zamanda yükselmeyeceğine ağırlık vermesi istihdam verisindeki sürprizin fiyatlara yükseliş olarak yansımasında etkili oldu.

Altın, ABD’de işsizlik verisinin beklenenden güçlü gelmesi ve Çin’de haftasonu gelen ticaret verilerinin yarattığı olumlu havayla 1.820 dolara doğru yükseldi. Gram altın ise Dolar/TL ’nin yatay bir seyir izlemesiyle küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti.


ABD’de tarım dışı istihdam Eylül ayında sert bir düşüş kaydettikten sonra Ekim ayında 531 binlik bir artış gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise tarım dışı istihdamın 450 bin artacağı yönündeydi.


Çin, Ekim ayında ihracatın yıllık yüzde 27,1 arttığını açıklarken ithalatın yüzde 20,6 arttığını duyurdu. İhracat gelirleri Ekim’de 300 milyar doları geçerken ithalat giderleri ise 215 milyar doları aştı. Eylülde 66,8 milyar dolar kaydedilen dış ticaret fazlası ise ekimde 84,5 milyar dolara çıktı.


Altın, enflasyon artsa dahi merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerden destek bulurken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizinin yüzde 1,5’in aşağısına inmesi de altına olan ilgiyi artırdı.9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör