top of page

USD/JPY, BoJ getiri tavanı spekülasyonu üzerine 149,00 seviyesi üzerinde sakinleşiyor

USD /JPY döviz çifti Salı günü Asya işlem saatlerinde 149.00 seviyesinin üzerinde pozisyonunu korudu ve günlük %0.04'lük bir değişim kaydetti. Bu istikrar, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) ABD Doları karşısında Japon Yenine destek veren Nikkei raporunun önerdiği gibi Getiri Eğrisi Kontrolü (YCC) yaklaşımında olası değişiklikler etrafındaki spekülasyonların ışığında ortaya çıkıyor.

Pazartesi günü USD/JPY paritesinde, BoJ'un kararı öncesinde Nikkei manşetlerinin etkisiyle Asya kapanışı sonrasında keskin bir düşüş görüldü. Bu raporlar, Yen'i güçlendiren ve USD/JPY'nin 149,75'ten 148,81'e düşmesine neden olan getiri esnekliğinin arttığını öne sürdü; daha sonra NY kapanışında 149,05 civarında istikrar kazandı.

Piyasa katılımcıları, Japonya Merkez Bankası'nın sınırsız sabit faizli alımlarının yanı sıra, 10 yıllık Japon Devlet Tahvili (JGB) getirisi için esnek bir tavana ilişkin Vali Kazuo Ueda'nın yorumlarını heyecanla bekliyor. Spekülasyonlar, BoJ'un %1'lik tavanı koruyabileceğini ancak +/-0,5 puanlık dalgalanmalara izin vererek Nikkei raporunda belirtilen bazı koşulları yerine getirebileceğini ve sonuca odaklanmayı yenileyebileceğini öne sürüyor.

Pazartesi günü, Federal Reserve (Fed) Başkanı Jerome Powell, olası artışların yüksek ekonomik büyüme ve işgücü sıkıntısı koşullarına bağlı olarak Kasım ayı için istikrarlı bir faiz oranı olduğunu doğruladı. Fed yetkililerinin şahin yorumları ABD dolarının daha fazla değer kaybetmesini sınırlayabilir ve USD/JPY çiftini destekleyebilir.

Yaklaşan BoJ para politikası toplantısı, basın toplantısı ve Fed faiz kararı piyasadaki oynaklığı tetikleyebilecek önemli olaylardır.

Ayrıca işsizlik oranı, perakende satışlar, sanayi üretim rakamları, karar öncesine ait konut başlangıç ​​rakamları gibi ekonomik verilere de dikkat çekildi. Satış tarafı analistlerinin beklentileri düşük olmasına rağmen, bugün opsiyonun vadesinin dolması spot hareketleri etkileyebilir. 20 günlük EMA'nın ihlali, 50 günlük EMA'yı bir sonraki destek olarak ortaya koyuyor.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page