top of page

Uzmanların dolar karşısında pariteye giden yolun geleceği konusunda uyarmasıyla euro satış modunda.

Uzmanların, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması nedeniyle tek para biriminin önümüzdeki aylarda dolar ile pariteye ulaşabileceği konusunda uyardığı sırada, euro, Avrupa'daki yeni ekonomik sıkıntı işaretlerinin ardından Pazartesi günü de devam eden acımasız bir Eylül satış dalgası yaşadı.

EUR/USD, Euro bölgesi imalat faaliyetinin derin bir daralma içinde kaldığını gösteren verilerin ardından %0,79 düşerek 1,0487 dolara geriledi .

Eurodollar pariteye giden yolda tökezledi

MUFG, Pazartesi günü yayınlanan Ekim görünümünde, "EUR/USD paritesine geri dönebilecek doların daha da güçleneceği bir pencere görüyoruz" uyarısında bulundu.

Euro en son geçen yılın temmuz ayında pariteye ulaşmış ve bu seviyenin altına düşmüştü; enerji arzı krizi ve ekonomik sıkıntı endişelerinin baskısı altındaydı.

Avrupa'nın ekonomik motoru Almanya'daki zayıflığın baskısıyla tökezleyen euro ekonomisi euroya musallat olurken, zayıflığın büyük bir kısmı doların parmak izlerini her yerde taşıyor.

Hazine tahvillerinin değer kazanmasıyla doların gücünün azalması pek olası değil

Geçen hafta art arda 11. haftalık kazancını tamamlayan dolar endeksi, dünya rezerv para biriminin, Federal Reserve'ün Hazine tahvil getirilerini çoklu seviyelere iten uzun vadeli yüksek mesajından güç almasıyla Temmuz ayındaki dip seviyesinden bu yana %7'den fazla arttı. on yılın en yüksek seviyesi.

MUFG, "Yılın dönemi göz önüne alındığında verim riski yukarı yönlü" diye ekledi. "Önümüzde daha az likidite potansiyeli varken, 10'larda %5'e doğru veya bunun üzerine bir kırılma görmek bizi şaşırtmaz."

MUFG, Fed'in Kasım ayında faiz artırımına karar vermesi durumunda doların güçlendiği bu pencerenin güçlenebileceğini söylüyor.

Investing.com'un Fed Faiz Oranı'na göre, Kasım ayında faiz artırımı ihtimali, ABD'nin kısa vadeli büyümeye zarar verebilecek bir hükümet kapanmasından kıl payı kurtulmasının ardından, geçen hafta yaklaşık %18'den %30'a yükseldikten sonra son zamanlarda biraz dikkat çekti.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page