top of page

Vadeli işlemler banka bozgunu sonrası yükseldi, TÜFE verileri bekleniyor

Yatırımcılar merkez bankasının Mart ayında faiz artırımlarını durdurup durdurmayacağını belirleyecek bir enflasyon raporunu beklerken, ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri Silikon Vadisi Bankası'nın çöküşünün yansımaları nedeniyle dalgalı bir seansın ardından Salı günü yükseldi.

Çalışma Bakanlığı'ndan 08:30 ET'de (1330 GMT) açıklanacak olan Şubat tüketici fiyatları raporu, ABD Merkez Bankası'nın Mart toplantısındaki politika kararını besleyecek. Tüccarların bahisleri, 25 baz puanlık bir oran artışı ile zam yapılmaması senaryosu arasında eşit olarak bölünmüştür.

Reuters'in ekonomistler tarafından yapılan bir anketi, ABD Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE), yapışkan kiralık konut maliyetleri nedeniyle Ocak ayında %0,5 hızlandıktan sonra muhtemelen geçen ay %0,4 arttığını gösterdi. Yıllık bazda, TÜFE Şubat ayında %6,0 arttı ve bir önceki ayki %6,4'lük artışın ardından ılımlılaştı.

SVB Financial'ın ani kapanması ve diğer bankaları riske atacağı korkusu, geçtiğimiz günlerde sektörü ve daha geniş piyasaları etkiledi. Ancak Nasdaq, bazı sektörlerin Fed'in faiz artırımlarını hafifletebileceği umutlarından faydalanmasıyla Pazartesi günü yüksek kapattı.

Susannah Streeter, "Tahvil piyasaları bankacılık satışlarına tepki olarak kamçılandı ve piyasa şu anda Fed'in finansal istikrarı yeniden sağlamak için bu ay Fed'in daha fazla faiz artırımlarını yavaşlatması ve hatta ara vermeye zorlanacağını bekliyor" dedi. , para ve piyasalar başkanı, Hargreaves Lansdown.

"Daha sonra açıklanacak olan TÜFE rakamları yakından izlenecek çünkü başka bir sıcak okuma, daha küçük de olsa bir oran artışının önümüzdeki hafta kartlarda olacağına dair beklentileri güçlendirecek."

Faiz oranı beklentilerini en iyi yansıtan iki yıllık Hazine getirisi Pazartesi günü %4'ün altına düşerek şu anda %4,2'de.

Federal Rezerv Kurulu başkanı Michelle Bowman günün ilerleyen saatlerinde konuşacak.

4:38 ET'de Dow e-minis 117 puan veya %0,37, S&P 500 e-minis 16,25 puan veya %0,42 ve Nasdaq 100 e-minis 56 puan veya %0,47 arttı.

Bölgesel banka hisseleri piyasa öncesi ticarette toparlandı ve First Republic Bank (NYSE: FRC ), orta büyüklükteki borç verenin İcra Başkanı Jim Herbert'in CNBC'ye bankanın JPMorgan Chase'ten ek finansmanla para çekme taleplerini karşılayabildiğini söylemesinden bir gün sonra %17.4 yükseldi. & Co. (NYSE: JPM )


JPMorgan Chase & Co, Citigroup (NYSE: C ) ve Wells Fargo (NYSE: WFC ) dahil olmak üzere büyük ABD bankaları , bir önceki seansta zemin kaybettikten sonra %0,5 ile %2,3 arasında yükseldi.

Alibaba (NYSE: BABA ) Group Holdings Ltd, JD (NASDAQ: JD ).Com Inc ve Baidu Inc (NASDAQ: BIDU ) gibi ABD'de işlem gören Çin hisse senetleri, SVB çöküşünden kaynaklanan bir bulaşma korkusu devam ederken yaklaşık %2 düşüş yaşadı.
12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page