top of page

WSJ, ''Fed, enflasyonu ücretlerin mi yoksa düşük işsizliğin mi yönlendireceğini tartışıyor'' !

Wall Street Journal gazetesi hafta sonu yayınladığı haberde, "inatçı bir şekilde yüksek seyreden enflasyonun, tedarik zincirindeki aksaklıkların azalması ve 15 yılın en yüksek seviyesindeki faiz oranlarının talebi frenlemesiyle nihayet gevşediğini" yazdı. Şimdi, Federal Rezerv yetkilileri, işgücü piyasalarının çok sıkı olması nedeniyle fiyatların yeniden hızlanabileceği konusunda tedirginliklerini dile getirdiler.

Nick Timiraos, "Söz konusu olan, enflasyonu tahmin etmenin doğru yolunun ne olduğudur: fiyatlar ve ücretlerle ilgili son okumaların aşağıdan yukarıya bir analizi, pandemi kaynaklı kendine has özelliklere daha fazla ağırlık veriyor - ya da ekonominin normal kapasitesinin ne kadar üzerinde veya altında çalıştığına dair geleneksel bir yukarıdan aşağıya analiz" diye yazdı ve ekledi: "Etkili personeli de dahil olmak üzere Fed içindeki bazıları, daha uzun süre daha sıkı politikayı savunacak olan ikincisine daha fazla ağırlık veriyor. Diğerleri ise daha ılımlı bir yaklaşımı savunabilecek olan birincisini tercih ediyor.

ABD Doları güncellemesi, günlük grafik

ABD Doları, bu hafta Federal Rezerv öncesinde yavaşlayan enflasyon verilerine rağmen Cuma günü sekiz ayın en düşük seviyelerinden yükseldi ve yatırımcılar merkez bankasının ekonomik bir yumuşak iniş yapabileceğini ve agresif parasal sıkılaştırma hızını azaltabileceğini umuyor. DXY günlük düşüş trendinin ön tarafında destek ve direnç arasında sıkışmış durumda. Bununla birlikte, Fed'in iletişiminin politika duruşunu sıkılaştırma konusunda henüz işinin bitmediğini vurgulaması ve daha fazla faiz artışının hala yolda olduğu sinyalini vermesi durumunda, ABD Doları oynaklığı bu hafta aşırı olabilir.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page