top of page

Yükselen Getirilerle Vurulan Altın, Bakır Arz Kaygıları Üzerindeki Kayıpları Azalttı

Altın fiyatları Cuma günü düştü ve ABD Hazine verimlerindeki ani yükselişin piyasaları sarsmasıyla haftayı düşüşle sonlandırmaya ayarlandı. kırmızı metal.
10 yıllık ABD Hazine getirileri , bir gecede %2.2 arttı ve Fed'in Kasım ayında oranları keskin bir şekilde artıracağına dair beklentilerin artmasıyla 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar hafif bir haftalık kayıp için ayarlanmış olsa da,bu aynı zamanda doları destekledi.
Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1,626,52$'a düşerken, altın vadeli işlemleri 20:29 ET (00:29 GMT) itibarıyla %0,4 gerileyerek ons ​​başına 1,630,90$'a geriledi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %1 düşüşle art arda ikinci hafta kayıplarını yaşadılar.
Külçe fiyatları bu yıl keskin bir şekilde düştü ve dünyanın çoğu yerinde artan faiz oranları altın tutmanın fırsat maliyetini artırdığı için son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı. Sarı metal için görünüm, merkez bankalarının enflasyonla mücadelede faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileriyle de gölgeleniyor.
Piyasalar , Fed'in Kasım ayındaki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına neredeyse %100 ihtimal veriyor. Merkez bankası üyeleri de yakın zamanda, enflasyonun zamanında soğumaması halinde faiz oranlarının beklenenden çok daha fazla yükselebileceği konusunda uyardı.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların zayıflayan ekonomik eğilimleri arz açığı ihtimaline karşı tartmasıyla dalgalı ticarette düştü.
Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 3,3890$'a düştü ve bu hafta yaklaşık %1 kaybetmeye ayarlandı. Ancak kırmızı metal fiyatları, dünyanın en büyük emtia tüccarlarından biri olan Trafigura'nın kırmızı metal arzının küresel talebin çok altında olduğu konusunda uyarmasının ardından Perşembe günü keskin bir şekilde yükseldi.
Trafigura'daki metal ve mineral ticareti eş başkanı Kostas Bintas, Financial Times'a verdiği demeçte, çeşitli önemli uygulamalarda kullanılan kırmızı metale olan talebin, Çin ve Avrupa'daki ekonomik dalgalanmalara rağmen güçlü kaldığını söyledi. Elektrikli araçlarda ve altyapılarında bakır talebi, yavaşlayan emlak sektörü nedeniyle Çin'deki açığı fazlasıyla karşıladı.
Bakır arzı, bu yıl dünyanın en büyük bakır madeni Escondida'daki bir grevin yanı sıra ABD'nin başlıca Rus tedarikçilere yönelik yaptırımları nedeniyle de zarar gördü. Ancak bakır fiyatları, küresel bir durgunluğun talebi kısacağı korkusuyla bu yıl keskin bir şekilde düştü .12 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page