top of page

Yakıt Talebi Kaygıları Sürerken Petrol İki Haftanın En Düşük Seviyesine Yakın

Asya'da petrol Pazartesi sabahı düştü, iki haftanın en düşük seviyelerine yakın düştü ve önceki haftanın kayıplarını sürdürdü. Şanghay'da uzun süreli COVID-19 karantinaları ve olası ABD faiz oranı artışları da yakıt talebi endişelerini artırmaya devam ediyor.

Brent petrol vadeli işlemleri , seansın başında 12 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesi olan 103.41 $'ı gördükten sonra 01.18 ET (5:18 GMT) itibarıyla %2.81 düşüşle 103.17 $'a geriledi. WTI vadeli işlemleri , daha önce 12 Nisan'dan bu yana en düşük seviye olan 98.93$'a düştükten sonra %2.79 kayıpla 99.22$'a geriledi. Hem Brent hem de WTI göstergeleri önceki hafta yaklaşık %5 kaybetti.

SPI Varlık Yönetimi Genel Müdürü Stephen Innes bir notta, "ABD Federal Rezervi ABD ekonomisini yavaşlatmak için faiz oranlarını yükseltirken, Çin tüketimindeki darbe nedeniyle petrol yeniden not alıyor." Dedi.

"Bunlar, bazı petrol boğalarının yerini resesyon korkularına bırakacağını ve yıkım talep edeceğini düşündüren iki sert rüzgar."

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in Mayıs 2022'deki politika kararını açıkladığı zaman yarım puanlık faiz artışının "masada olacağının" sinyalini verdi. Bu arada Çin'de, Şanghay yavaş yavaş karantinayı hafifletirken bile yakıt talebi endişeleri devam ediyor.

Arz tarafında, ABD enerji şirketleri üst üste beşinci hafta petrol ve doğal gaz kuleleri ekledi. Üç kaynak Reuters'e verdiği demeçte, Atlantik genelinde, Rusya-Kazak Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu, önemli yükleme tesislerinden birinde yapılan onarımların ardından yaklaşık 30 gün süren kesintilerin ardından 22 Nisan'dan itibaren tam ihracata yeniden başladı.

24 Şubat'taki Rus işgalinin hızlandırdığı Ukrayna'da devam eden savaş, Avrupa Birliği'ne (AB) Rus petrolüne yaptırım uygulaması ve 2022'nin sonlarında fiyatları artırması için baskıyı artırabilir.

Nissan (OTC: NSANY ) Securities araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa Reuters'e verdiği demeçte , "Petrol fiyatlarının, Ukrayna krizinin derinleşmesiyle birlikte AB'nin Rus petrolünü potansiyel olarak yasaklama olasılığı nedeniyle varil başına 90 doların altına düşmesi beklenmiyor" dedi.

The Times'ın aktardığına göre, Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis, bloğun Rus petrol ithalatına karşı "akıllı yaptırımlar" hazırladığını söyledi. Rusya, Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisi ve aynı zamanda Suudi Arabistan'dan sonra dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı.

Bazı yatırımcılara göre, Emmanuel Macron'un Pazar günkü Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferi de siyah sıvıyı destekleyebilir.

SPI'den Innes'in notunda, "Avrupa Birliği petrol ambargosunun son derece sesli bir destekçisi olduğu için Londra'nın petrol satın almasını beklerdim" dedi
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page