top of page

Yaklaşan OPEC+ üretim kesintisi korkuları azaldıkça petrol kayıyor

Petrol fiyatları, OPEC+ olarak bilinen bir grup olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri tarafından yakında bir üretim kesintisi yapılacağına dair korkuların azalmasıyla, önceki günkü yaklaşık %4'lük artıştan bir soluk alarak Çarşamba günü düştü.
Küresel gösterge Brent ham petrol vadeli işlemleri, Salı günü %3.9 yükseldikten sonra 40 sent veya %0.4 düşerek 0337 GMT'ye kadar varil başına 99.82$'a geriledi.
ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlem sözleşmesi, bir önceki gün %3.7 artışla 27 sent veya %0.29 düşüşle 93.47$/varil oldu.
Her iki sözleşme de, fiili OPEC lideri Suudi Arabistan'ın enerji bakanının "şizofrenik" olarak nitelendirdiği bir piyasayı dengelemek için arz kesintileri olasılığını işaret etmesi ve kağıt ve fiziksel piyasaların giderek daha fazla bağlantısının kesilmesiyle Salı günü yükseldi.
Vandana Hari, "Abdulaziz bin Salman'ın yorumu, ham petrol fiyatlarının altına bir taban koymaktan fazlasını başarmış olsa da, OPEC+'dan üretimi kısıtlamak için daha fazla sinyal veya eylem izlemedikçe, azalan getiriler yasasına uymasını bekliyoruz." dedi. petrol piyasası analizi sağlayıcısı Vanda'nın kurucusu (NASDAQ: VNDA ) Insights.
Hari, OPEC+'ın halihazırda aylık hedefinden günde yaklaşık 2,8 milyon varil daha az teslimat yapmasıyla, üretim kesintisinin matematiğinin, politikalarından bahsetmeye gerek yok, normalden daha karmaşık olacağını da sözlerine ekledi.
Dokuz OPEC kaynağı Salı günü Reuters'e verdiği demeçte, potansiyel OPEC+ üretim kesintilerinin yakın olmayabileceğini ve İran'ın Batı ile bir nükleer anlaşma imzalaması halinde petrol piyasalarına dönüşüyle ​​aynı zamana denk gelebileceğini söyledi.
Üst düzey bir ABD'li yetkili Pazartesi günü Reuters'e verdiği demeçte, İran'ın bir anlaşmayı yeniden canlandırma konusundaki bazı temel taleplerini geri çektiğini söyledi.
Kazuhiko Saito, "Çoğu yatırımcı, Tahran'ın 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak için bir anlaşma yapılsa bile, İran petrolünün uluslararası pazara akmasının birkaç ay süreceğini bildiği için Salı günkü ralli abartıldı, bu da OPEC+'ın üretimi bu kadar hızlı kesmeyeceği anlamına geliyor" dedi. Fujitomi Securities'in baş analisti.
"Yine de, kış için güçlü ısıtma yakıtı talebi nedeniyle piyasanın olumsuz yönüne fazla yer yok," diyen Trump, ABD ısıtma yağı piyasasındaki son yükselişin ve artan doğal gaz fiyatlarının daha güçlü ısıtma yağı talebi beklentilerini artırdığını ve daha sıkı ham petrol arzı.
ABD gaz fiyatları, arz sıkıntısının sürdüğü Avrupa'daki fiyatlardaki artış nedeniyle yaklaşık 14 yıldır ilk kez 10 doların üzerine çıktı.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günkü rakamlarına dayanan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları , sıkı arzın altını çizerek, 19 Ağustos'ta sona eren haftada yaklaşık 5,6 milyon varil düştü.
Ancak benzin stokları yaklaşık 268.000 varil artarken distilat stokları yaklaşık 1,1 milyon varil arttı.


5 görüntüleme0 yorum
bottom of page