top of page

Yapışkan enflasyon Fed korkularını artırırken, Asya hisse senetleri teknoloji bozgunundan etkilendi

Asya borsalarının çoğu Çarşamba günü, beklenenden güçlü gelen ABD enflasyon verilerinin Federal Rezerv'in daha şahin hareketlerine ilişkin korkuları artırmasının ve bölgesel teknoloji hisselerinin kayıpların en ağırını çekmesinin ardından düştü.

Warren Buffett'in Berkshire Hathaway'i (NYSE: BRKa ) çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp'taki (TW: 2330 ) hisselerinin büyük bir kısmını elden çıkarması ve Apple Inc'deki hissesini artırması (NASDAQ: AAPL ) bölgesel teknoloji hisselerini de baskı altına aldı .

TSMC %3'ün üzerinde düşüş yaşadı ve %1,6 oranında düşen Tayvan Ağırlıklı endeksindeki en büyük ağırlık oldu . Endeks aynı zamanda günün en kötü performans gösteren Asya borsası oldu.

Diğer teknoloji ağırlıklı endeksler de, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,3 düşerken, Güney Kore'nin KOSPI'si %1,2 ile büyük kayıplar kaydetti.

Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite endekslerinin sırasıyla %0,3 ve %0,4 düşmesiyle daha geniş Asya borsaları da geriledi.

Risk ağırlıklı varlıklara yönelik duyarlılık, Fed'in bir dizi faiz artırımına rağmen enflasyonun dirençli kaldığını gösteren Ocak ayı ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin beklenenden güçlü gelmesiyle bozuldu .

Okuma, Fed'e yakın vadede faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için daha fazla ivme kazandırıyor ve bu da yabancı sermaye akışını Asya piyasalarından uzaklaştırma tehdidi oluşturuyor. Bölgesel merkez bankalarının da Fed'e ayak uydurmak için faiz oranlarını artırması ve likidite koşullarını sınırlaması bekleniyor.

Daha yüksek faiz oranları beklentisi, bu yıl ABD'de resesyon olasılığını da artırıyor ve yatırımcıların yavaşlama konusundaki endişelerini yansıtan kısa vadeli getiriler artıyor.

Asya hisse senetleri, Fed'in agresif bir faiz artırım çılgınlığı başlatması ve bu yıl şimdiye kadar mücadele etmesi nedeniyle 2022'de keskin kayıplar kaydetti. Çin'den gelen orta düzeyli ekonomik göstergeler, Asya'nın en büyük ekonomisinde kademeli bir toparlanma beklentisiyle bölgesel hissiyatı da baskı altına aldı.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, hükümetin beklenmedik bir şekilde ekonomist Kazuo Ueda'yı bir sonraki Japonya Merkez Bankası başkanı olarak aday göstermesinin ardından yatırımcıların yerel para politikası konusundaki belirsizliği ile %0.5 düştü.

Vahşi bir seçim olarak görülen Ueda'nın para politikasını yönetmek için verilere dayalı bir yaklaşım benimsemesi bekleniyor ve bu, ülkedeki artan enflasyon göz önüne alındığında sıkılaştırmayı beklenenden daha erken tetikleyebilir.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, Commonwealth Bank of Australia'dan gelen zayıf görünüm üzerinde en çok ağır banka hisselerinin baskı yapmasıyla %1 düştü .

Ülkenin en büyük borç veren kuruluşu olan CBA, rekor bir ara kâr açıkladı, ancak ülkedeki kredi koşullarının yüksek faiz oranları ve enflasyon nedeniyle soğuduğu konusunda uyardı.
18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page