top of page

Yapışkan enflasyonun Fed görünümünü gölgelemesiyle Asya dövizi düştü, dolar sabit kaldı.

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü gerilerken, ABD enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası'nın günün ilerleyen saatlerinde yapacağı toplantının sonunda ne gibi sinyaller vereceğine dair bazı şüpheler yaratmasıyla dolar yatay seyretti.

Dolar, ABD işgücü piyasasındaki direnç işaretleri üzerine toparlanırken, bölgesel para birimleri son seanslarda bazı kayıplarını telafi ediyordu. Kasım ayı verileri de enflasyonda hafif bir yükseliş gösterdi; bu da ABD ekonomisinin Fed'in beklediği kadar hızlı soğumayabileceğini gösteriyor.

Bu düşünce, Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin devam eden endişeler gibi Asya para birimlerinin çoğunu da olumsuz etkiledi.

Çin yuanı , hafta sonu enflasyona ilişkin kasvetli okumanın ardından %0,1 kayıpla kayıplarını genişletti . Çin'in Kasım ayında enflasyonla mücadele bölgesine daha da girmesi, ülkedeki ekonomik koşulların zayıf kaldığını gösteriyor.

Basında çıkan haberlerin Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin politikasını sıkılaştırmak için acelesi olmadığını göstermesinin ardından Japon yeni, son dönemdeki yükselişinin çoğunu tersine çevirerek %0,1 değer kaybetti .

Japonya Merkez Bankası toplantısı da önümüzdeki hafta yapılacak, ancak merkez bankasının negatif faiz oranlarında herhangi bir değişiklik sinyali vermesi beklenmiyor.

Avustralya doları %0,1 oranında değer kaybederken, Singapur doları %0,2 oranında değer kaybetti.

Fed, risk ağırlıklı Asya para birimlerinin daha büyük kayıplar kaydettiğini görmeden önce temkinli davrandı. Güney Kore wonu %0,4 düşerken Malezya ringgiti %0,5 düşüşle Güneydoğu Asya'da kayıplara öncülük etti.

Hindistan rupisi , Kasım ayındaki güçlü enflasyon okumasından birkaç ipucu alarak yatay seyretti . Ancak bu okuma, Hindistan Merkez Bankası'nın yüksek gıda fiyatları nedeniyle önümüzdeki aylarda enflasyonun artacağı yönündeki uyarısıyla büyük ölçüde uyumluydu.

Fed faiz oranlarını sabit tutmaya karar verdi ancak görünüm belirsiz

Piyasalar Fed'in Çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde faiz oranlarını değiştirmeyeceğine ikna oldu .

Ancak güçlü işgücü piyasası ve yapışkan enflasyon okumaları, merkez bankasının 2024'e ilişkin görünümüne ilişkin bazı belirsizliklere yol açtı. Tarım dışı istihdam Kasım ayında beklenenden fazla artarken, tüketici enflasyonu yavaş yavaş yükselerek Fed'in %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın bankanın uzun vadeli yüksek söylemini yineleyebileceği yönündeki endişelerin artmasıyla birlikte yatırımcıların Mart ayı faiz indirimine yönelik bahislerini azalttıkları görüldü .

Fed'den gelecek herhangi bir şahin sinyalinin, Fed'in dönüşüne ilişkin iyimserliğin ortasında geçen ay hızla yükselen risk odaklı varlıklarda keskin bir gevşemeye yol açması muhtemel.


7 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page