top of page

Yatırımcılar ABD borç belirsizliğini ve potansiyel OPEC+ kesintilerini tartarken, petrol istikrarlı

ABD'nin borç temerrüde düşmekten kaçınıp kaçınmayacağına ilişkin belirsizliğin OPEC+'ın daha fazla üretim kesintisi yapma ihtimaline karşı ağırlığını koymasıyla petrol fiyatları Perşembe günü çok az değişti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 1 cent düşüşle 78.35$/varil oldu. ABD West Texas Intermediate ham petrolü (WTI) 11 sent veya %0.2 düşüşle 74.23$'a geriledi.

Meclis Başkanı Kevin McCarthy Perşembe günü yaptığı açıklamada, federal hükümetin 31.4 trilyon dolarlık borçlanma limitini veya risk temerrüdünü yükseltmek için son tarihin yaklaşmasıyla ABD borç tavanı müzakerelerinde bazı ilerlemeler kaydedildiğini ancak bazı sorunların çözülmeden kaldığını söyledi.

Demokrat Başkan Joe Biden ve kongredeki üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'nin müzakerecileri, bir anlaşmaya varmak için Çarşamba günü Beyaz Saray'da yeniden bir araya geldi.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "ABD borç tavanı belirsizliğinin getirdiği risk ortamına temkinli bir şekilde yaklaşmak da petrol fiyatlarını Asya seansında biraz bekle ve gör durumuna soktu" dedi.

Yeap, "ABD dolarının daha da güçlenmesiyle birleştiğinde, bu durum petrol fiyatlarını şimdilik sabit tutarken, son dönemdeki toparlanmasını takip edecek başka bir katalizör bekliyor" dedi.

Bir önceki seansta petrol fiyatları, Suudi Arabistan enerji bakanının petrol fiyatlarının düşeceğini iddia eden açığa satış yapanların acıya "dikkat etmeleri" gerektiği yönündeki uyarısıyla desteklenmişti.

Bazı yatırımcılar bunu, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu müttefiklerinin OPEC+ olarak adlandırdığı 4 Haziran'daki bir toplantıda daha fazla üretim kısıntısını değerlendirebileceklerinin bir işareti olarak aldı.

Bu arada, Enerji Enformasyon İdaresi tarafından Çarşamba günü bildirilen, 19 Mayıs'a kadar olan hafta içinde ABD ham petrol stoklarında beklenmedik, büyük bir düşüşle fiyat düşüşleri sınırlandı.


ABD ham petrol stokları, ithalatın azalmasıyla birlikte 12,5 milyon varil azalarak 455,2 milyon varile geriledi. Analistler 800.000 varillik bir artış bekliyorlardı. [ÇED/G]

EIA'ya göre, benzin stokları haftada 2,1 milyon varil düşüşle 216,3 milyon varile gerilerken, distilat stokları 600.000 varil düşüşle 105,7 milyon varile geriledi.


14 görüntüleme0 yorum
bottom of page