top of page

Yatırımcılar bankacılık krizini ve Rusya'yı tartarken petrol piyasaları sakin

Yatırımcıların daha geniş finansal piyasalardan ipuçları aramasıyla Pazartesi günü Asya ticaretinde petrol fiyatları istikrar kazandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hafta sonu yaptığı açıklamalar Avrupa'da jeopolitik gerilimleri tırmandırdı.

Brent ham petrolü vadeli işlemleri, 75,64$'lık bir seans zirvesine ulaştıktan sonra 0357 GMT'de varil başına 74,99$'da sabit kaldı. ABD West Texas Intermediate ham petrolü seansın erken saatlerinde 69.92$'a yükseldikten sonra 3 sent artışla 69.29$'da işlem görüyor.

Brent geçen hafta %2,8 yükselirken, WTI bankacılık sektöründeki gerginliğin azalmasıyla %3,8 yükseldi.

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, petrol piyasalarının finans piyasasındaki hissiyatı yakından izlediğini, petrol temellerinin ise kenarda kaldığını söyledi.

Hari, "Brent ve WTI vadeli işlemlerinde çoğu fiyat hareketinin, bol miktarda gün içi oynaklığın damgasını vurduğu Avrupa ve ABD işlem saatlerinde gerçekleşmesini bekleyin" dedi.

"(bankacılık) krizi tamamen dağılana kadar güçlü bir toparlanma kartlarda değil, ki bu haftalar olmasa da günler alabilir" dedi.

Petrolün kazanımlarını kontrol altında tutan dolar, yatırımcıların küresel bankacılık sistemindeki gerginlikleri dizginlemek için düzenleyicilerin hamlelerini değerlendirmesiyle Pazartesi günü güçlendi.

Daha güçlü bir dolar, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getiriyor ve petrol talebini baskılama eğiliminde.

Fiyatlar, Başkan Vladimir Putin'in Belarus'ta taktik nükleer silahlar konuşlandıracağını söylemesinden bir miktar destek aldı ve Avrupa'da Ukrayna üzerinden jeopolitik gerilimleri tırmandırdı.

NATO Pazar günü Putin'i "tehlikeli ve sorumsuz" nükleer söylemi nedeniyle eleştirdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın ham petrol üretimini günde 500.000 varil (bpd) düşürerek yaklaşık 9.5 milyon varile düşürme hedefine çok yakın olduğunu söyledi.

Cuma günü endüstri kaynaklarından alınan veriler ve Reuters hesaplamalarına göre, Rusya'nın Nisan ayında rafineri üretimini azaltarak ham petrol ihracatını sürdürmesi bekleniyor .

Rusya'nın petrol ürünleri ihracatı, yakın tarihli bir Avrupa Birliği ambargosundan şimdiye kadar ham petrol ihracatından daha fazla etkilendi ve gemilerde alıcı bekleyen tonlarca dizel var.

Analistler, Rus ham petrol stoklarının geçen yılın Eylül ayından bu yana arttığını ve ülkenin muhtemelen Mart'tan Haziran'a kadar olan rafineri bakım sezonunda daha fazla stok yapmaktan kaçınmak isteyeceğini söyledi.

FGE analistleri bir notta, "Rusya oluşturduğu stokları azaltmak istiyorsa, üretim kesintilerinin Haziran'dan sonraya uzatılması gerekebilir" dedi.

Bu arada, Fransa'da endüstriyel eylem rafinerileri aksatıyor, ham petrol talebini ve yakıt üretimini azaltıyor.


Yatırımcılar ayrıca Çin'in imalat ve hizmet satın alma müdürleri endekslerinin (PMI'ler) bu hafta açıklanacak olmasını izliyor.

Enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes Co Cuma günü yayınladığı bir raporda, ABD'de petrol kulelerinin geçen hafta altı hafta içinde ilk kez dört artışla 593'e yükselirken, gaz kulelerinin 162'de sabit kaldığını söyledi.
15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page