top of page

Yatırımcılar dolara yönelirken ons altın 2.000 doların altına indi.

İsrail-Hamas savaşına ilişkin endişelerin azalması ile güvenli liman talebinin de azalması ve Fed toplantısına ilişkin beklentilerin yatırımcıların dolara yönelmesine neden olmasıyla, altın fiyatları önemli seviyelerin altına geriledi.

İsrail-Hamas savaşında gerilimi azaltacak bir işaret henüz görülmezken başka hiçbir Arap gücünün, şimdiye kadar savaşa katılmamış olması nedeniyle yatırımcılar, çatışmanın risk primini daha düşük fiyatlamaya başladı. Bu durum, altının Ekim ayının başlarında, savaşın başlangıcı sırasında elde ettiği bazı kazançları geri vermesine neden oldu.

Fed toplantısı öncesinde dolardaki güçlenme de sarı metal üzerinde baskı yarattı, zira yatırımcılar, toplantıdan gelebilecek şahin sürprizlere karşı pozisyon almak için dolara yöneldi.

Spot altın %0,2 düşüşle 1.992,88 dolara gerilerken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri 2.002 dolara düştü.

Fed toplantısı bekleniyor, altın güçlü bir Ekim ayını bitirmeye hazırlanıyor

Piyasa odağının büyük ölçüde Çarşamba günü açıklanacak Fed faiz kararına çevrilmesiyle, altın bu hafta düşüş gösterdi.

Merkez Bankasının gösterge faiz oranını değiştirmemesi beklenirken son zamanlarda ABD enflasyonunun yapışkan ve ekonominin dirençli olduğuna dair işaretler göz önüne alındığında, faiz oranları konusunda daha uzun süre daha yüksek duruşunu yinelemesi de bekleniyor.

Yüksek faizlerin, külçe altın satın almanın fırsat maliyetini artırmasından dolayı böyle bir senaryonun, altın için herhangi bir büyük yükselişi sınırlaması bekleniyor. Bu eğilim, geçtiğimiz yıl altın üzerinde ağır bir baskı yarattı ve 2.000 dolar seviyesine ulaşmasını büyük ölçüde engelledi.

Yine de İsrail-Hamas savaşı nedeniyle oluşan güvenli liman talebi, altın fiyatlarının Ekim ayında %6 ila %8 yükselmesini sağladı ve Mart ayından bu yana en iyi aylık kazancını elde etti. Sarı metal 2023 yılında da şu ana kadar yaklaşık %10 artış gösterdi.

Çin’in PMI verileri hayal kırıklığı yaratırken bakır fiyatları düştü

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'den gelen ve hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin ardından düştü.

Bakıır %0,5 düşerek 3,6377 dolara geriledi.

Satın alma yöneticileri endeksi verileri, Çin’in üretim faaliyetlerinin Ekim ayında beklenmedik bir şekilde küçüldüğünü, imalat dışı sektörün ise beklenenden daha yavaş bir hızda büyüdüğünü gösterdi.

Veriler, Pekin'in teşvik çabalarının Çin ekonomisine yalnızca sınırlı bir destek sağladığını ve başta emlak krizi ve zayıf ticaret olmak üzere diğer faktörlerin de büyümeyi azalttığını vurguladı.

Bu durum, bakır talebinin önümüzdeki aylarda ne kadar güçlü kalacağı konusunda soru işaretleri yarattı.


11 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page