top of page

Yatırımcılar durgunluk ağrısından korkarken dolar hüküm sürüyor

Asya hisse senetleri düştü ve yatırımcıların kıtanın dünyayı resesyona sürüklediğine dair korkuları derinleşirken, petrol ve Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri titrek bir girişimde bulunurken, dolar Çarşamba günü euro karşısında yirmi yılın zirvesini gördü sabit olmak.
Brent petrol vadeli işlemleri, küresel bir yavaşlamanın talebi azaltacağı endişeleriyle bu ay geriledi. Fiyatlar Salı günü %9.5 düşüşle 2-1 / 2 ayın en düşük seviyesi olan 101.10$'a düşerken, Çarşamba günü Asya seansında varil başına 103.86$'a hafifçe sıçradı. [VEYA]
MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisse senetleri endeksi, 18 ayın en düşük seviyesine ulaşan Tayvan'ın -büyümeye duyarlı bilgisayar çipi üreticilerinin ağırlıkta olduğu- kıyaslama endeksindeki %2'lik düşüşün öncülüğünde %1 düştü. Japon Nikkei endeksi yüzde 1.1 düştü.
S&P 500 vadeli işlemleri %0,1 düşerken, FTSE vadeli işlemleri ve EuroSTOXX 50 vadeli işlemleri Salı günü yoğun satışların ardından %1 yükseldi.
Haberler, Avrupa'da gaz tayınlaması, İngiltere'de siyasi bir kriz ve Şanghay'da yeni kısıtlamalara yol açan COVID-19 vakalarının yeni alevlenmesiyle ilgili olarak acımasızca olumsuz oldu.
Amerika Birleşik Devletleri'nde, iki yıllık Hazine getirisi, orta vadede büyümeyi sınırlayan bir durgunluğun güvenilir bir piyasa sinyali olan 10 yıllık getirinin altına düştü. [BİZ/]
Sydney'deki Vertium Asset Management'ın baş yatırım yetkilisi Jason Teh, "Durgunluk riskiyle ilgili davul sesleri giderek yükseliyor" dedi.
"Şu anda oyunun adı savunma. Şu anda en iyi strateji bu, çünkü bir durgunlukta birçok şey yataktan düşebilir."
Buna göre, dolar kral oldu ve bir güvenlik teklifi, dövülmüş Japon yenine bile geri döndü. ABD doları endeksi Salı günü, düşen euro ile birlikte 20 yılın en yüksek seviyesi 106.79'a ulaştı.
Endeks Çarşamba günü 106.440'ta gezindi ve yen dolar başına yaklaşık %0.4 yükselerek 135.39'a yükseldi. [FRX/]
Euro Salı günü 1.0236$'a kadar düştükten sonra 1.0266$'da toparlandı ve trader'lar çok az bir soluklanma bekliyorlar. 0900 GMT'de açıklanacak olan Euro Bölgesi perakende satış rakamlarının Mayıs ayında aylık %0,4'lük bir artış beklentisini hayal kırıklığına uğratması durumunda satış takip edebilir.
Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) stratejisti Kristina Clifton , " EUR/USD için 1 dolara kadar önemli bir destek seviyesi yok " dedi.
İngiltere'nin iki üst düzey bakanının istifasının Başbakan Boris Johnson'ın liderliğini yeni bir baskı altına sokmasının ardından sterlin iki yılın en düşük seviyesi olan 1,1944 dolara yakındı.
GAZ GAZ GAZ
Avrupa'nın gaz arzına ilişkin belirsizlik, son endişelerin başında geliyor ve fiyatların büyüme endişeleri nedeniyle diğer emtialardaki düşüşlere karşı hızla yükselmesine neden oldu. [EL/DE]
Benchmark Hollanda gaz fiyatları Haziran ortasından bu yana ikiye katlandı.
Bazı yatırımcılar, Rusya'dan Almanya'ya doğalgaz getiren Kuzey Akımı boru hattı boyunca akışın, 11 Temmuz'dan itibaren on günlük bir bakım kesintisinin ardından devam etmeyebileceğinden ve kış arzı kıtlığının, ardından karneye ve ekonomik aktivitede keskin bir düşüşe yol açacağından endişe ediyor.
Arka plan yükselen faiz oranları.
Federal Rezerv, Çarşamba günü, yaklaşık 30 yıl içinde ABD gösterge faiz oranındaki en keskin artışı açıkladığı Haziran toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Fed yetkililerinin en büyük önceliklerinin büyüme pahasına bile olsa enflasyonla mücadele olduğunu söylemeleri, daha fazla zam yapılmasının habercisi olabilir.
UBS Varlık Yönetimi Asya Pasifik'in eş başkanı August Hatecke, Singapur'daki bir konferansta yatırımcılara "Yumuşak iniş olasılığı büyük ölçüde azaldı" dedi. Büyümeye duyarlı Avustralya doları, iki yılın en düşük seviyesi olan 0,6805 dolar civarında kaldı. [AUD/]

Spot altın , gece boyunca güçlü doların üzerinde düşüş kaydettikten sonra en son ons başına 1.771$'da sabit kaldı. Güvenli liman, bu yıl hisse senetleri ve tahvillerdeki büyük kayıplardan daha az, yaklaşık %3 düştü.
Asya'da hazine tahvilleri, 10 yıllık getirisi %2.8327 ve iki yıllık getirisi %2.8385 ile sabit kaldı. Riskli varlıklardan kaçışta yıkılan Bitcoin , 20.115 dolara oturdu.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page