top of page

Yatırımcılar Fed Politikası Kararlarını Özetledikçe Altın Yükseliyor

Altın Perşembe sabahı Asya'da yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın aşırı yüksek faiz oranlarını artırma kararını sindirmesiyle yükseldi.
Altın vadeli işlemleri 12:23 ET (4:23 GMT GMT) itibarıyla %0,66 artışla 1,671,75 $'a yükseldi. Normalde altına ters hareketeden dolar Perşembe sabahı değer kaybetti.
ABD Federal Rezervi, Mayıs ayında ABD tüketici fiyat endeksinin 1994'ten bu yana en yüksek olan %8,6 oranında artmasının ardından enflasyonu dizginlemek için Çarşamba günü faiz oranlarını 75 baz puan artırdı .
Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının Temmuz ayında bir başka büyük zam yapacağını, ancak "bugünkü 75 baz puanlık artışın alışılmadık derecede büyük olduğunu ve bu boyutta hareketlerin yaygın olmasını beklemiyorum" dedi.
Fed'in kararı, daha uzun vadeli ABD devlet tahvili getirilerinin düşmesine neden oldu ve doları, bir önceki seansta altını yüzde 1,9'a kadar yükselen yirmi yılın en yüksek seviyelerine çekti.
Tiger Brokers Michael McCarthy Reuters'e verdiği demeçte, enflasyonist riskten korunma satın alma, potansiyel güvenli liman talebine karşı daha yüksek bir faiz oranı rejiminin baskısı altın fiyatlarını dengede tutuyor, dedi.
McCarthy, "Altın haftalardır dikkate değer bir şekilde menzile bağlı (önemli haberlere rağmen)... ve şu anda altını bu aralıktan tam olarak neyin çıkaracağını bulmak tüccarlar için gerçek bir kafa karıştırıcı" dedi. doların genel yükseliş eğilimi altın için temkinli bir görünüm sergiliyor.
Diğer değerli metallerde gümüş %1,11 yükseldi. Platinum yükselirken, paladyum %0.60 değer kazandı.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page