top of page

Yatırımcılar Federal Rezerv'in faiz oranı kararını beklerken kripto piyasası yeşil görünüyor.

Küresel kripto para piyasası Pazartesi günü %0,2 oranında hafif bir artışla 1,06 trilyon dolara yükseldi; Bitcoin , Ethereum ve Dogecoin gibi büyük kripto paraların tümü yeşil renkte işlem görüyor. Piyasanın hareketleri hisse senetlerinin hareketlerini de yansıtırken günü pozitif bölgede tamamladı.

Yatırımcılar Federal Rezerv'in faiz oranlarına ilişkin kararını beklerken Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin Pazartesi günü saat 22:20'de (EDT) sırasıyla %0,9, %1 ve %1,3 artışlar gördü. Federal Rezerv Açık Piyasa Komitesi'nin Çarşamba günü gösterge faiz oranlarına ulaşması bekleniyor.

Kripto para tüccarı Michaël van de Poppe, eski Twitter hesabı olan X'te, Bitcoin'in şu anda dirençle karşı karşıya olduğunu ve "yukarı doğru önemli bir hareket" gerçekleştirmeden önce bir süre dalgalı hareketler yaşayabileceğini belirtti. Bunun yatırımcılar için "altcoinlerle oynama" fırsatı olabileceğini öne sürdü.

Piyasa istihbarat platformu Santiment, yarılanmanın 6 ay sınırına yaklaşmasıyla Bitcoin'in adres aktivitesinin yılın en yüksek seviyelerine yükseldiğini bildirdi. İsimsiz bir analist, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının sonucunun, piyasa değerine göre en iyi kripto para biriminde bir miktar dalgalanmaya neden olabileceğini öne sürdü.

Bitcoin'in performansının aksine, bir CryptoQuant analisti Pazartesi günü Ethereum'un metrikte negatif değerlerle bir düşüş trendinde olduğunu ve bunun da düşüş piyasası duyarlılığına işaret ettiğini belirtti. Bununla birlikte, son zamanlarda metrikte daha yükseliş eğilimine doğru potansiyel bir değişime işaret eden bir artış yaşandı. Bu trend devam ederse Ethereum'un fiyatı daha yüksek direnç seviyelerini hedefleyerek bir yükseliş görebilir.

OANDA Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, Benzinga tarafından görülen bir notta Wall Street'in Federal Rezerv'in enflasyon mücadelesinin sonunun geldiği konusunda umutlu olduğunu ancak dirençli bir ekonomi nedeniyle durumun böyle olmayabileceğini söyledi. Şöyle ekledi: "Fed şahin bir duruş sergilemeye çalışabilir ancak piyasalar yeniden sıkılaşacağına inanmazsa ABD dolarında bir tersine dönüş görebiliriz. Sonunda daha fazla sıkılaşma riski daha sert bir darbeye yol açacaktır." Bu da bazı yatırımcıların yumuşak iniş söyleminden şüphe duymasına neden olabilir."

Büyük kripto para birimlerinin Pazartesi günkü fiyat hareketi hisse senetlerinin fiyat hareketlerini yansıtıyordu; S&P %0,07 artışla 4.453,53'e ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq %0,01 artışla 13.710,24'e yükseldi. Hisse senedi vadeli işlemleri bu yazının yazıldığı sırada büyük ölçüde yatay seyrediyordu.

Diğer yandan uzun zamandır beklenen Bitcoin Spot ETF'nin onayına ilişkin tartışmalar, 14 Kasım 2023'te Benzinga'nın New York'ta düzenlenecek Dijital Varlıkların Geleceği etkinliğinde gerçekleşecek.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page