top of page

Yatırımcılar Hawkish Powell'ın Açıklamalarını Sindirmeye Devam Ederken Altın Düştü

Altın Çarşamba sabahı Asya'da düştü, dolar 20 yılın en yüksek seviyesinden gerilemeye devam etti ve daha güçlü Hazine getirilerinden gelen baskıya karşı koydu. Yatırımcılar ayrıca ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın son şahin yorumlarını da sindirdi.
Altın vadeli işlemleri %0,59 düşüşle 12:48 ET (4:48 GMT) itibarıyla 1.808.24 $'a geriledi. Normalde altına ters hareket eden dolar Çarşamba günü yükseldi ancak düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Yatırımcıların daha riskli bahislere yönelik artan iştahı da güvenli liman dolarının cazibesini azalttı.
Bununla birlikte, gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirileri, önceki seanstaki keskin artışlarının ardından sakinleşti.
Salı günü Powell, ABD merkez bankasının, ekonominin temelini tehdit ettiğini söylediği yüksek enflasyonu frenlemek için gerektiğinde faiz oranlarını artıracağına söz verdi. Fed, 2022'de bugüne kadar faiz oranını dörtte üç oranında artırdı ve Haziran ve Temmuz 2022'deki sonraki iki toplantısında yarım puanlık artışlarla tekrar artırma yolunda ilerliyor.
Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker konuşacak ve günün ilerleyen saatlerinde G-7 maliye bakanları ve merkez bankacıları toplantısı yapılacak.
Asya Pasifik'te, Japonya'nın GSYİH'si 2022'nin ilk çeyreğinde yıllık bazda %1 ve çeyreğe göre %0,2 daralırken, Avustralya'nın ücret fiyat endeksi yıllık %2,4 ve bir önceki çeyreğe göre %0,7 arttı .
Nisan ayına ilişkin güçlü ABD perakende satışları ve fabrika verileri , tüketicilerin motorlu taşıtlar satın alması ve restoranları sık sık ziyaret etmesi ve yüksek enflasyona rağmen talepte herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermemesiyle yatırımcı hissiyatını destekledi.
Diğer değerli metallerde gümüş ve paladyum %0,2, platin ise %0,1 değer kazandı.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page