top of page

Yatırımcılar kazançları ve verileri tartarken hisse senetleri dalgalanıyor, dolar yatay seyrediyor

Hisse senetleri geniş çapta düştü ve ABD doları da Salı günü erken saatlerde zayıflayarak, yatırımcıların kurumsal kazançlar ve ekonomik verilerle ilgili yoğun bir haftadaki belirsizliğini yansıtıyor.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi 0510 GMT itibarıyla %1,2 düştü.

Avustralya ve Yeni Zelanda'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, S&P 500 e-minis %0,3 kaybetti.

Erken Avrupa işlemlerinde, tüm bölge Euro Stoxx 50 vadeli işlemleri %0,3 düştü. Almanya DAX vadelileri ve FTSE vadelileri sırasıyla %0,2 ve %0,3 düştü.

Japonya, gösterge Nikkei ortalaması %0,4 yükselerek güçlü çip yatırımı teknoloji hisselerini yükselttiği için 8 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, genel hisse senedi zayıflığını aştı .

Pazartesi günü, yatırımcılar Microsoft (NASDAQ: MSFT ) dahil şirketlerin sonuçlarını beklerken, Tesla (NASDAQ: TSLA ) hisseleri hakkındaki endişeler nedeniyle yüksek profilli mega sermayelerin baskısı ile Nasdaq, S&P 500 ve Dow'un altında performans göstererek düşük kapattı. harcama planları.

BNP Paribas (OTC) Asya Baş Yatırım Sorumlusu Prashant Bhayani, "Çok fazla belirsizlik var. İnsanlar, banka kredilerinin son gelişmelerden ne kadar etkilendiğini ... (veya) enflasyonun ne zaman kalıcı olarak zirveye ulaşacağını hala bilmiyor" dedi. BNPQY ) Varlık Yönetimi.

Bhayani, ABD ve İsviçre bankalarındaki son kargaşanın açığa çıkarabileceği diğer zayıf noktalarla ilgili endişeye de işaret etti.

Sorunlu ABD bankası First Republic Bank (NYSE: FRC ) hisseleri, mevduatların ilk çeyrekte 100 milyar dolardan fazla düştüğünü ve bilançosunu yeniden yapılandırmak gibi seçenekleri araştırdığını söylediği için Pazartesi günkü kapanış zilinin ardından %20'den fazla düştü.

Bu arada, İsviçreli bankacılık devi UBS Group, düşmüş rakibi Credit Suisse'i entegre etmeye hazırlanırken üç aylık karında %52'lik bir düşüş bildirdi. Kârdaki düşüşün nedeni büyük ölçüde UBS'nin yaklaşık 15 yıl önceki küresel mali krizde merkezi bir rol oynayan zehirli ipoteklerin maliyetlerini karşılamak için 665 milyon dolar daha ayırmasıydı.

Piyasa katılımcıları, büyüme ivmesine ve ABD ekonomisinde bir durgunluğun ne zaman başlayabileceğine dair ipuçları için ABD, Avrupa ve Çin'den kurumsal kazançları ve ekonomik verilerin bir karışımını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Çin'de, Hong Kong'un gösterge endeksi %1,9 düşerken, anakara hisse senetleri %0,9 düştü.

Asya Kıdemli Ekonomisti Carlos Casanova, Çin'in ilk çeyrek için %4,5 GSYİH büyümesi ve beklentileri aşan perakende satışlar da dahil olmak üzere son zamanlarda gelen güçlü makro verilere rağmen, ekonomik toparlanmanın hala düzensiz olduğunu ve henüz kurumsal kazançlara inmediğini söyledi. UBP'de.

"Yeniden açılma hikayeleri açıkça arkamızdayken, politika oluşturmada öncelikleri nerede göreceğimiz konusunda henüz net bir görüşe sahip değiliz" dedi.

ABD hazine piyasasında, Temsilciler Meclisi'nin bu hafta Cumhuriyetçi liderliğindeki bir borç ve harcama tasarısını oylaması beklenirken, yaklaşan ABD borç tavanı son tarihine ilişkin endişeler arasında katılımcıların nakit park etmek için daha az riskli yerler aramasıyla getiriler düştü.

Gösterge 10 yıllık tahviller, Pazartesi günü %3,5034'e güçlendikten sonra 0511 GMT ile %3,4749'a geriledi.

Bir aylık Hazine getirileri, borç tavanı üzerinde olası bir duruşa ilişkin endişeler nedeniyle Pazartesi günü Ekim ayından bu yana en düşük seviyelerinden yükseldi.

Temsilciler Meclisi'nin bu hafta Cumhuriyetçi liderliğindeki bir borç ve harcama yasa tasarısını oylaması bekleniyor.

Dolar endeksi GMT 0510'da neredeyse sabit kaldı ve daha önceki bazı kayıpları telafi etti. Altın bazı kazanımlarından vazgeçti. Spot altının onsu 1991,39 dolardan işlem gördü.

Petrol fiyatları sabit kaldı. Brent ham petrolü 0506 GMT itibarıyla 4 sent artışla varil başına 82.70$'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolün varili 78.73$'a yükseldi.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page