top of page

Yatırımcılar olası rezerv salımlarını geride bıraktıkça petrol yükseliyor.

Petrol fiyatları, önceki gün vahşi dalgalanmaların ardından, yatırımcıların, dünyanın önde gelen ekonomilerinin resmi ham rezervlerini fiyatları düşürmeye çalışmak için potansiyel olarak koordineli salımlarının beklenenden daha az etki yaratabileceğine dair endişeleri üzerine yükseldi.

Brent ham petrolü Perşembe günü altı haftanın en düşük seviyesine geriledikten sonra %1.2 artışla kapanmadan önce 53 sent veya %0.7 artışla varil başına 81.77$'a yükseldi.

Aralık teslimatı için ABD Batı Teksas Orta (WTI) ham petrolü, kapanıştan önce bir önceki seansta 2 doların üzerinde bir aralıkta sallanarak 49 sent artışla varil başına 79.50 dolara yükseldi.

Aralık kontratı Cuma günü sona eriyor ve çoğu ticaret faaliyeti, 60 sent veya %0.8 artışla varil başına 79.01$ olan Ocak geleceğine kaydı.

Hem Brent hem de WTI, dördüncü haftalık düşüşlere hazırlanıyor.Perşembe günü piyasa dalgalanmaları, Reuters'in ABD'nin Çin, Japonya ve diğer büyük alıcılardan Stratejik Petrol Rezervlerinden (SPR) ham petrol stoklarının serbest bırakılmasına katılmalarını istediği yönündeki bir raporun ardından geldi.

Fitch Solutions emtia analistleri bir notta, "Ancak, piyasa temelde sıkı olmaya devam ediyor ve piyasaya sürülen herhangi bir hacmin küresel dengeyi önemli ölçüde değiştirmesi olası görünmüyor." Dedi. "Bu nedenle, fiyatlarda herhangi bir olumsuzluğun hem ölçek hem de süre açısından sınırlı olmasını bekliyoruz."

Biden yönetiminin koordineli bir şekilde petrol stoklarının serbest bırakılması yönündeki baskısı, OPEC+ üretim grubuna, başta Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Japonya olmak üzere dünyanın en büyük ekonomilerindeki yüksek yakıt fiyatlarına ilişkin endişeleri gidermek için üretimi artırması gerektiğine dair bir sinyal olarak görülüyor.

Brent bu yıl neredeyse %60 yükseldi ve son zamanlarda ekonomiler COVID-19 pandemisinden toparlanırken daha geniş bir enerji krizine yol açtı ve aynı zamanda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen müttefikleri sadece kademeli olarak yükseldi çıktı.

12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page