top of page

Yatırımcılar OPEC+ politikasını beklerken petrol fiyatları düşüyor

Petrol fiyatları Perşembe günü, yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde yapılacak önemli üreticiler toplantısı öncesinde son ralliden kazanç sağlaması ve Suudi Arabistan'ın ABD'nin teşvikine yanıt olarak petrol üretimini artırabileceği yönündeki spekülasyonlarla düştü.
Brent ham petrolü , önceki gün %0,6 artarak 0410 GMT'de 2,08$ veya %1,8 düşüşle 114,21$/varil oldu.
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü Çarşamba günü %0.5'lik bir artışın ardından 2.25$ veya %2.0 düşüşle varil başına 113.01$'a geriledi.
Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle Moskova'ya yönelik AB ve ABD yaptırımları, Rusya'nın "özel operasyon" olarak adlandırdığı eylemlerin, Rusya'nın ihracatını kısıtlamasıyla birlikte, birkaç hafta boyunca göstergeler yükseldi.
NLI Araştırma Enstitüsü kıdemli ekonomisti Tsuyoshi Ueno, Çin'in sıkı COVID-19 karantinalarından kademeli olarak çıkmasının fiyat desteğine katkıda bulunurken, Suudi Arabistan'ın üretimi artırabileceğine dair spekülasyonların piyasaya ağırlık verdiğini söyledi.
"Yatırımcılar, Suudi Arabistan'ın ABD'den gelen çağrılara yanıt vermek için üretimi daha hızlı artırıp artırmayacağını ve artışın küresel arz-talep dengesini etkileyip etkilemeyeceğini görmek için uzun pozisyonları çözüyor" dedi.
Financial Times'ın Çarşamba günkü kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Suudi Arabistan, kendisine uygulanan Batı yaptırımları nedeniyle Rusya'nın üretimi önemli ölçüde düşerse petrol üretimini artırmaya hazır.
Gazete, Eylül ayı için planlanan üretim artışlarının Temmuz ve Ağustos'a erteleneceğini söyledi.
Yine de diğerleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve Rusya dahil ilgili müttefik üreticilerin bir grubu olan OPEC+'ın üretim politikasını değiştirmemesini bekliyor.
Beş OPEC+ kaynağı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, OPEC'in daha sıkı küresel piyasalar görmesine rağmen petrol üretimindeki aylık mütevazi artışlarına bağlı kalmaya hazır olduğunu söyledi.
Fujitomi Securities Co Ltd. baş analisti Kazuhiko Saito, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Suudi Arabistan'ı ziyaret ettiğinde grubun politikasını değiştirmesi pek olası olmadığı için OPEC+'dan sürpriz beklemiyoruz" dedi.
Saito, küresel arzda devam eden sıkışıklık ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki güçlü yakıt talebi nedeniyle, kâr alma nedeniyle çöken pazarın toplantıdan sonra zemin kazanacağını tahmin etti.
Wall Street Journal Salı günü, bazı OPEC üyelerinin, ABD ve Avrupa ülkelerinin istediği gibi diğer üreticilerin önemli ölçüde daha fazla ham petrol pompalamasına izin vermek için Rusya'yı üzerinde anlaşılan üretim planından askıya almayı düşündüklerini bildirdi.

Ancak iki OPEC+ kaynağı Reuters'e Çarşamba günkü teknik toplantıda bu fikri tartışmadığını söyledi. Diğer altı OPEC+ delegesi, fikrin grup tarafından tartışılmadığını söyledi.
İki OPEC+ kaynağı, bir OPEC+ teknik komitesinin 2022 petrol piyasası fazlası tahminini günde yaklaşık 500.000 varil azaltarak günde 1,4 milyon varile indirdiğini söyledi.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page