top of page

Yen, Ueda'nın sözleri üzerine yükselişe geçti; Dolar ABD enflasyon raporu öncesinde düştü

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda'nın Japonya'nın yakında negatif faiz oranlarından uzaklaşarak yeni bir dönemin habercisi olabileceği yönündeki umutları artırmasıyla yen Pazartesi günü yükselirken, dolar bu haftaki önemli ABD enflasyon okuması öncesinde geriledi.

Japon para birimi, Ueda'nın hafta sonu merkez bankasının %2'lik enflasyon hedefine ulaşıldığında negatif faiz oranı politikasına son verebileceği yönündeki yorumlarıyla desteklenerek, Asya ticaretinde dolar başına 146,37 ile seansın en yüksek seviyesine dokunarak neredeyse %1 güçlendi.

Ueda, Yomiuri gazetesine verdiği röportajda BOJ'un yıl sonuna kadar negatif faiz oranlarına son verip veremeyeceğini belirlemek için yeterli veriye sahip olabileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın geçen yıl agresif faiz artırım döngüsüne başlamasından bu yana ABD ile artan faiz oranı farklılıklarının bir sonucu olarak yen, dolar karşısında büyük bir baskı altına girdi; BOJ ise güvercin bir aykırı değer olmaya devam ediyor.

Phillip Securities Japan ticaret müdürü Takehiko Masuzawa, "Ueda'nın yorumlarının yen'in dolar karşısındaki düşüşünü durdurmayı amaçladığı anlaşılıyor" dedi. "Onun yorumları neredeyse hükümet müdahalesiyle aynı şekilde çalışıyor."

Yen geçen ay dolar başına 145 kritik eşiğini aştığında, tüccarlar Japonya'dan para birimini desteklemek için herhangi bir müdahale belirtisine karşı tetikteydi. Bu seviye, bir yıl önce yetkililerin 1998'den bu yana ilk kez yen alım müdahalesine yol açmıştı.

Diğer yandan Amerikan doları, geçen hafta euro ve İngiliz sterlini karşısında gördüğü üç ayın en yüksek seviyelerinden uzaklaşarak sert bir düşüş yaşadı.

Euro, Cuma gününü sekiz haftalık kayıp serisiyle tamamladıktan sonra son olarak %0,21 artışla 1,0722 dolardan işlem gördü. Sterlin %0,3 artışla 1,2503 dolara yükseldi.

Geçen haftayı art arda sekiz haftalık yükselişle sınırlayan ve 2014'ten bu yana en uzun serisini gerçekleştiren dolar endeksi %0,12 kayıpla 104,72'ye geriledi .

ABD'nin ağustos ayı enflasyon verileri Çarşamba günü yayınlanacak ve traderlar dünyanın en büyük ekonomisinin gerçekten "yumuşak iniş" yolunda olup olmadığını ve Fed'in faiz artırma konusunda daha fazla ilerlemesi gerekip gerekmediğini merak ediyor.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, doların düşüşünü yatırımcıların veriler öncesinde uzun dolar pozisyonlarının "hafiflemesine" bağladı.

ABD Hazine tahvili getirileriyle birlikte dolar, Fed'in daha fazla faiz artırımının ufukta görünebileceği yönündeki bahisleri güçlendiren bir dizi dirençli ekonomik verinin ardından geçen hafta yükselişe geçmişti.

RBC Capital Markets Asya FX stratejisi başkanı Alvin Tan, "Genel olarak küresel ekonomi büyümüyor ancak durgunluğun eşiğinde de değil ve ABD büyük ekonomiler arasında en iyisini yapıyor gibi görünüyor" dedi.

Gelgitin Dönüşü mü?

Asya'da kara yuanı Cuma günü dolar başına 7,3510 ile 16 yılın en düşük seviyesinden gerileyerek dolar başına 7,3188'e gerilerken, offshore yuan da benzer şekilde %0,4'ten fazla güçlenerek dolar başına 7,3313'ten satın aldı.

Çin'de tüketici fiyatları Ağustos ayında pozitif bölgeye dönerken fabrika çıkış fiyatlarındaki düşüşler yavaşladı; hafta sonu verileri, ekonomideki istikrar işaretleri üzerine deflasyonist baskıların hafiflediğine işaret etti.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos ayında bir önceki yıla göre %0,1 artarken, Reuters anketindeki %0,2'lik artışa ilişkin medyan tahminden daha yavaş olurken, üretici fiyat endeksi (ÜFE) bir önceki yıla göre %3,0 düştü. beklentilerle.

City Index'in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, "Tarihsel olarak, Çin'in enflasyon rakamlarının çok uzun süre negatif rakamlara çıktığını görmüyoruz, ancak en azından sunulan tek rakamdan birkaç tane daha deflasyonist rakam alabileceğimizi düşündüm" dedi.


Zayıflayan ABD doları karşısında Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları, her biri %0,5'ten fazla artışla en çok yararlananlar arasında yer aldı.

Avustralya doları son olarak %0,6 artışla 0,64165 dolara yükselirken, kivi %0,52 artışla 0,5914 dolara yükseldi.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page