top of page

Yeni corona virüsü varyantı Omicron piyasaları salladıDünya Sağlık Örgütü'nün yeni corona virüsü varyantı Omicron'a dair uyarılarının ardından ülkelerin kısıtlamalara ve seyahat yasaklarına başlaması piyasaları fena sarstı. Borsalar geriledi, petrol sert düştü.

Küresel piyasalar, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen mutasyona uğramış yeni bir corona virüsü varyantı haberinin gelmesiyle sarsıldı.


Geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü yeni varyant B.1.1.529’u ‘endişe verici tür' olarak sınıflandırdı ve Omicron olarak adlandırdı. Bilim insanlarının delta varyantından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu söylediği yeni varyant, borsaları sarstı. Küresel piyasada petrol fiyatları da sert düştü.


PETROL DE ETKİLENDİ

Pek çok ülkenin tekrar seyahat yasaklarına başlaması, turizm sektörünü de zora soktu. Ayrıca seyahat talebinin düşebileceği yönündeki endişeler de petrolü sert vurdu.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, Avrupa’da haftanın son işlem gününü başına yüzde 11 düşüşle 72,7 dolarla kapatırken, ABD ham petrolü yüzde 6’ten fazla düşüşle 72 dolara geriledi.

18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page