top of page

Yetkili, ABD'nin Meksika ile mısır anlaşmazlığı konusunda 'tüm seçenekleri' değerlendirdiğini söyled

ABD'li üst düzey bir ticaret yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Meksika'nın Washington'un Meksika'nın genetiği değiştirilmiş mısır ithalatını sınırlama planına ilişkin endişelerini ele almadığı takdirde, ABD'nin resmi bir ticaret anlaşmazlıkları paneli de dahil olmak üzere "tüm seçenekleri" değerlendireceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada ile insan tüketimi için genetiği değiştirilmiş mısırı yasaklayacak olan planla ilgili üçlü bir anlaşma kapsamında bir ticaret anlaşmazlıkları komisyonu kurmakla tehdit etti.

Meksika ekonomi bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, anlaşmazlığın "siyasi amaçlı" olduğuna inanıyor.

ABD'nin en son yorumları, ABD Tarımı Tom Vilsack'in, ABD-Meksika-Kanada (USMCA) anlaşması kapsamında bir ticaret anlaşmazlığı panelinin, müzakerelerin başarılı olmaması durumunda bir sonraki adım olacağını söylemesinden günler sonra geldi. Cuma günü Meksika Ekonomi Bakanı Raquel Buenrostro.

Yetkili, "Bu endişeler oldukça ciddi. Meksika'nın politikaları bilime dayanmıyor" dedi. "ABD'li çiftçilere ve Meksikalı besi hayvanı üreticilerine ciddi zararlar verirler ve iklim değişikliği ve gıda güvenliği sorunlarına yanıt vermek için ihtiyaç duyduğumuz yeniliğin kendisini daha da boğabilirler."

Meksika ekonomi bakanlığı yorum talebine hemen yanıt vermedi.


Ulusal Mısır Yetiştiricileri Derneği'nden bir temsilciye göre, ABD Hububat Konseyi verilerine dayanarak, gıda amaçlı mısır, ABD'den yapılan Meksika mısır ithalatının yaklaşık %21'ini oluşturuyor.

Yetkili, Washington'un sorunun "tam ve hızlı" çözümü için Meksika'ya baskı yapmaya devam ettiğini, ancak USTR'nin USMCA kapsamında ne zaman harekete geçebileceğini söylemeyi reddetti.25 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page