top of page

Zayıf fabrika verileri küresel talep endişelerini körükledikçe petrol fiyatları düşüyor

Petrol fiyatları Salı günü yatırımcıların yakıt talebi için kasvetli bir görünümü emmesiyle yeniden düştü ve veriler küresel üretimde düşüşe işaret etti ve tam da büyük ham petrol üreticileri bu hafta arzı artırıp artırmamaya karar vermek için toplandılar.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 77 sent veya %0.8 düşüşle 0421 GMT itibarıyla 99.26$'a düşerken, WTI ham petrol vadeli işlemleri 67 sent veya %0.7 düşüşle varil başına 93.22$'a geriledi.
Düşüş, Brent vadeli işlemlerinin Pazartesi günü 99.09$/varil ile 15 Temmuz'dan bu yana en düşük seansın en düşük seviyesine inmesinin ardından geldi. ABD ham petrol göstergesi varil başına 92.42$'a kadar düştü ve bu 14 Temmuz'dan bu yana en zayıf seviyesini gördü.
OANDA'dan kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Çok sayıda fabrika faaliyet verisinin dünyanın dev bir küresel ekonomik daralmaya doğru yöneldiğini ve petrol şirketleri için çok iyi bir kazanç sezonunun ardından daha fazla petrol üretimi beklentileri üzerine olduğunu göstermesinin ardından ham petrol fiyatları düştü" dedi. , bir notta.
ABD, Avrupa ve Asya'dan yapılan anketlerin, fabrikaların Temmuz ayında ivme kazanmak için mücadele ettiğini göstermesiyle Pazartesi günü durgunluk endişeleri arttı. Küresel talebin işaretlenmesi ve Çin'in katı COVID-19 kısıtlamaları üretimi yavaşlattı.
Fiyat düşüşleri, piyasa katılımcılarının Çarşamba günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya da dahil olmak üzere OPEC+ olarak bilinen müttefikler arasında Eylül üretimine karar vermek için yapacağı toplantının sonucunu beklemesiyle de geldi.
Reuters anketine katılan sekiz OPEC+ kaynağından ikisi, 3 Ağustos toplantısında Eylül ayı için mütevazı bir artışın tartışılacağını söyledi. Geri kalanı, çıktının sabit tutulacağını söyledi.
Bir Fox Business haber muhabiri, Suudi Arabistan'ın toplantıda petrol üretimini artırmak için OPEC+'ı zorlayacağını söyledi.
Haitong Vadeli İşlemleri analistleri, "Petrol fiyatlarının yukarı yönlü momentumları giderek azalıyor... Arz ve talep durumu daha fazla bozulma belirtisi gösterdiğinde, petrolün emtialar arasındaki düşüşe öncülük etmesi muhtemel" dedi.

Bu arada ABD Pazartesi günü, İran petrol ve petrokimya ürünlerinin Doğu Asya'ya on milyonlarca dolarlık satılmasına yardımcı olduğunu söylediği Çinli ve diğer şirketlere yaptırımlar uyguladı.
Pekin'in uyarılarına rağmen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etme olasılığı da piyasaya gölge düşürüyor. Ziyaret, 25 yılı aşkın bir süredir ilk kez yüksek profilli bir ABD'li yetkilinin adaya gelişini işaret edecek ve bu da ABD ile Çin arasındaki gerilimi tırmandırabilir.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page