top of page

Ülkeler AB'yi enerji piyasasının 'kriz modu' revizyonuna karşı uyardı

BRÜKSEL, (Reuters) - Danimarka, Almanya, Hollanda, Estonya, Finlandiya, Lüksemburg ve Letonya, Brüksel'i enerji krizine yanıt olarak Avrupa Birliği'nin elektrik piyasasında büyük değişikliklere acele etmemesi konusunda uyardı ve bunun yerine sistemde sınırlı değişiklikler yapılması çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu, tüketici faturalarını fosil yakıt fiyatlarındaki artışlardan daha iyi korumak ve geçen yıl Rus gaz arzındaki kesintilerle tetiklenen elektrik baharatlarındaki artışın tekrarlanmasını önlemek amacıyla AB elektrik piyasası kurallarının yenilenmesini planlıyor.

Danimarka liderliğindeki yedi ülke, bir mektupta, Avrupa'nın mevcut piyasa tasarımının yıllarca daha düşük elektrik fiyatlarını teşvik ettiğini, yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasına yardımcı olduğunu ve talebi karşılamak ve kıtlığı önlemek için yeterli elektrik üretilmesini sağladığını söyledi.

Danimarka Enerji Bakanı Lars Aagaard, "Son on yılda elektrik için tek pazarımız olan altın tavuğu öldürmenin cazibesine direnmeliyiz" dedi.

Ülkeler, özellikle geçen yıl yükselen elektrik maliyetleri ışığında iyileştirme için biraz yer olduğunu söylediler. Ancak herhangi bir değişiklik, pazarın hala işlemesini ve yenilenebilir enerjiye büyük yatırımları teşvik etmesini sağlamalıdır, dediler.

Reuters tarafından görülen Komisyon'a gönderilen mektupta, "Mevcut çerçevede hedeflenen ayarlamaların ötesine geçen herhangi bir reform, derinlemesine bir etki değerlendirmesiyle desteklenmeli ve kriz modunda benimsenmemelidir."

İspanya ve Fransa da dahil olmak üzere diğer ülkeler daha derin reformlar peşinde. İspanya, fiyat artışlarını sınırlamak için enerji santralleri için daha uzun vadeli, sabit fiyatlı sözleşmelere geçiş önerdi.

Yedi ülke mektuplarında, bunu yapmaya yönelik planların - fark sözleşmeleri (CfD'ler) gibi - bir rol oynayabileceğini ancak gönüllü olmaları, yeni yenilenebilir üretime odaklanmaları ve yine de piyasaya "tepki vermeleri" gerektiğini söylediler.

Elektrik endüstrisi lobi grubu Eurelectric ayrıca, enerji piyasasındaki rekabeti baltalayabileceğini ve yatırımcıları caydırabileceğini söylediği CFD'leri zorunlu kılmaya karşı uyarıda bulundu.

Yedi ülke, mektuplarında, tüketicilerin dalgalı ve sabit fiyatlı elektrik sözleşmeleri arasında seçim yapmasını kolaylaştırmak için Komisyon tarafından halihazırda tartışılan bir fikri desteklediler.


Ancak, gaz dışı üreticilerden elde edilen beklenmeyen geliri geri alan geçici bir AB tedbirini uzatmaya yönelik başka bir Komisyon önerisini geri püskürttüler.

Mektupta ülkeler, "Bu, yatırımcıların gerekli yatırımlara olan güvenini tehlikeye atabilir." diyerek, AB'nin ülkelerin Rus fosil yakıtlarını bırakmasına yardımcı olmak için her yıl yüz milyarlarca avroluk yenilenebilir enerji yatırımına ihtiyaç duyulduğu tahminine atıfta bulunuyor.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page