top of page

TEMEL ANALİZ NEDİR?

Finans dünyasında konu analiz olduğunda 2 yöntem bulunmaktadır. Teknik ve temel analiz.

Fiyat hareketlerindeki trende bakara bir sonraki yönelimin nereye olduğunu anlamayan çalışan teknik analizin aksine, temel analiz, piyasa değerinin ne olduğunu anlamak için tüm verileri kullanmaktadır ve daima kendi değerleri ve piyasa fiyatları üzerindeki tutarsızlıkları göz önünde bulundurur.

Teknik analizcilerin aradığı tüm verilere grafikler üzerinden ulaşabildiklerine inanmalarına karşın temel analizciler politik, ekonomik ve sosyal verileri göz önünde bulunudurur, şirket gelirleri ve makroekonomik değişimleri gözlerler.

 

Makroekonomik verilerin bazılarına örnek verecek olursak :

• Merkez bankası faiz oranları

• Avrupa, İngiltere ve Amerika enflasyon oranları

• Endüstriyel üretim

• Şirket kazanım raporları

 

Faiz oranları

Kurlar üzerindeki değerlere büyük etkisi bulunmaktadır. Yüksek faiz getiren bir yerel para birimi düşük faize göre daha çok tercih edilir.

 

İş gücü piyasası

Endeks, forex gibi finansal ortamdaki dalgalanmalar üzerinde büyük etki sahibi olan elementlerden biri de iş gücü piyasasıdır. İşsizlik oranlarının açıklanmasıyla beraber ekonomik büyüme ve enflasyonun tepkimeleri gecikmez.Enflasyon verileri

Hizmet ve mal bedellerinin genel seviyesindeki artışa enflasyon denir. Ülkelerin ekonomik büyümesini pürüszsüz yürütmek isteyen merkez bankalar daima enflasyonu düşük tutmaya çalışır.

İleri seviye ücretsiz temel analiz online derslerimize katılmak için iletişime geçiniz.
bottom of page