top of page

ABD borç tavanı dikkatleri üzerine çekerken dolar yükseldi

Yatırımcılar, varlık piyasalarında yankı uyandırabilecek ve dünyanın en büyük ekonomisine olan güveni zedeleyebilecek olası bir temerrüdü önlemek için gözlerini borç tavanı görüşmelerine diktiklerinden, dalgalı ticarette Salı günü dolar yükseldi.

Doların önde gelen altı para birimi karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi , gün için %0,2 artışla 102,61 oldu. Yen karşısında dolar %0.2 artışla 136.315 yen oldu

Demokrat Başkan Joe Biden ve kongredeki üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'nin ABD borç tavanı müzakereleri, benzeri görülmemiş bir Amerikan borcunun temerrüde düşmesine ilişkin başgösteren korku Biden'ın yaklaşan Asya gezisini yarıda kesmesine neden olduğundan, Salı günü bir saatten kısa bir süre sonra sona erdi. Ancak Biden ve diğer kongre liderleriyle yaptığı görüşmeden çıkan McCarthy, "Hafta sonuna kadar bir anlaşmaya varmak mümkün" derken toplantı iyimser ve beklenmedik bir şekilde sona erdi.

Her iki taraf da acil önlem alınması gerektiği konusunda hemfikir.

"Açıkçası, bir temerrüt riski olduğu ölçüde kaotik olacaktır. Soru şu ki, yüksek oranda kaldıraçlı bir dünyada teminat olarak Hazine tahvillerine sahip olabilir misiniz?" California, Palo Alto'daki Merk Investments'ın başkanı ve baş yatırım yetkilisi Axel Merk şunları söyledi:

Tarihsel olarak konuşursak, ABD doları, finansal stresin olduğu zamanlarda ve yatırımcıların riskli bahisleri çözmeye çabaladığı kaldıraçsız dönemlerde yükselme eğilimindedir.

Merk, "Ama sen hazine bonosu istemiyorsun," dedi. "Bu kaldıraçsızlaştırmada bir dolar rallisi yapacağımızı önermek çok zor. Volatilitenin dramatik olabileceği dışında ne olacağını tahmin etmenin çok zor olduğunu söyleyebilirim."

Öğleden sonraki işlemlerde euro, dolar karşısında %0,1 düşüşle 1,0858$'a, sterlin ise %0,4 düşüşle 1,2478$'a geriledi.

ABD perakende satışlarının Nisan ayında beklenenden az artmasının ardından dolar erken yükseldi, ancak ayrıntılar altta yatan eğilimin sağlam kaldığını gösterdi. Bu, tüketici harcamalarının muhtemelen ikinci çeyreğin başlarında güçlü kaldığını gösterdi.

Perakende satışlar geçen ay %0,4 arttı. Mart ayı verileri, satışların daha önce bildirildiği gibi %0,6 yerine %0,7 düştüğünü göstermek için biraz daha aşağı revize edildi.

Genel olarak iyimser ekonomik tabloya paralel olarak, sanayi üretimi Nisan ayında %1 arttı ve Mart ayında revize edilen %0,8'lik artıştan hafif bir artışla düz bir okuma için beklentileri kolayca aştı.

Raporlara göre piyasa, Federal Rezerv'in faiz artışlarını bir sonraki toplantıda durdurmasını beklerken, borçlanma maliyetlerindeki artışın masadan kalkmadığını gösteriyor.

ABD baş ekonomisti Michael Feroli, "Bugünün çeşitli veri raporlarında bazı karışık sinyaller olsa da, nette çoğu olumluydu ve çeyreğin başlarında %1.0 1. Çeyrek GSYİH büyüme tahminimize yönelik bazı yukarı yönlü riskleri izlemeye devam ediyoruz" dedi. JP Morgan, bir araştırma notunda.

Buna rağmen, ufuktaki tüm kara bulutlar göz önüne alındığında, Haziran ortasındaki bir sonraki toplantıda Fed'in beklemede olduğunu görmeye devam ediyoruz."

Richmond Federal Rezerv Başkanı Thomas Barkin, Salı günü daha uzun süre daha yüksek mantrasında olsa da ikiye katladı. Merkez bankasının son politika açıklamasında ima edilen "isteğe bağlılığı" sevdiğini, ancak enflasyonu düşürmek için gerekliyse faiz oranlarını daha da yükseltmek konusunda "rahat" olduğunu söyledi.15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page